რამდენი გამოცდა უნდა ჩააბარონ აბიტურიენტებმა სახელოვნებო და სასპორტო საგანმანათლებლო პროგრამებზე?
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ინფორმაციით, სახელოვნებო და სასპორტო საგანმანათლებლო პროგრამებზე სწავლის გაგრძელების მსურველებმა ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე გასვლამდე შესაბამისი კონკურსი უნდა გაიარონ.
აბიტურიენტები შემოქმედებითი ან სპორტულ ტურში მონაწილეობისთვის უშუალოდ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში რეგისტრირდებიან. კონკურსის შესახებ ზუსტი  ინფორმაციის მისაღებად აბიტურიენტებმა უნდა მიმართონ შესაბამის უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას.
აღნიშნული შემოქმედებითი კონკურსის გავლის შემდეგ აბიტურიენტებმა უნდა ჩააბარონ:
ა) 3 სავალდებულო გამოცდა (ქართული ენა და ლიტერატურა, ზოგადი უნარები, უცხოური ენა), თუ საგანმანათლებლო დაწესებულებამ (პროგრამაზე) მიუთითა მეოთხე, არჩევითი გამოცდა, აბიტურიენტები ამ გამოცდასაც ჩააბარებენ.
ამასთან, თუ უმაღლესმა საგანმანათლებლო დაწესებულებამ მიუთითა 3 სავალდებულო გამოცდა, მაგრამ აბიტურიენტს  სახელმწიფო სასწავლო გრანტის მოპოვება სურს, მან ნებისმიერი არჩევითი საგანი უნდა ჩააბაროს და მონაწილეობა მიიღოს შესაბამის კონკურსში.
ბ) ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამაზე სწავლის გაგრძელების უფლების მოსაპოვებლად (ეს პუნქტი ეხება მხოლოდ საქართველოს მოქალაქეებს) - ზოგადი უნარების გამოცდა სომხურ ან აზერბაიჯანულ ენაზე ან აფხაზური ენის ან ოსური ენის გამოცდა.
გაფრთხილება! - აბიტურიენტი ვერ მოიპოვებს სწავლის გაგრძელების უფლებას სახელოვნებო ან სასპორტო საგანმანათლებლო პროგრამაზე, თუ მას არ ექნება ჩაბარებული შემოქმედებითი ან სპორტული ტური.