„ჰიბრიდული სწავლება არ უნდა დარჩეს, თუ გვინდა განათლებული თაობა გავზარდოთ“ - ნოდარი ბერძენაშვილი, იყალთოს საჯარო სკოლის დირექტორი
კიდევ ერთი დატვირთული და საინტერესო სასწავლო წელი დასასრულს უახლოვდება. მას Etaloni.ge-სთან თელავის მუნიციპალიტეტის სოფელ იყალთოს საჯარო სკოლის დირექტორი ნოდარი ბერძენაშვილი აფასებს. ის სწავლის ჰიბრიდულ მოდელზე, სადიაგნოსტიკო ტესტირებაზე, განვლილ პერიოდსა და სხვა საინტერესო საკითხებზე საუბრობს.
- სასწავლო წელი დასასრულს უახლოვდება, როგორ შეაფასებდით განვლილ პერიოდს ?
- კოვიდ 19-ის გამო რთული, განათლებისათვის შემაფერხებელი, სკოლისათვის დამანგრეველი.
- ჰიბრიდული სწავლება არ უნდა დარჩეს, თუ გვინდა განათლებული თაობა გავზარდოთ.
- დიაგნოსტიკური ტესტირება რადგან გავლენას არ ახდენს მოსწავლის პირად შედეგებზე, ახლა ამის დრო არ არის, პირიქით, ტესტირება სასწავლო პროცეს აზარალებს. თუ პირდაპირ სწავლებაზე დავრჩებით, ახალი სასწავლო წლის დასაწყისში და ბოლოს ჩატარდეს.
- ჩემი შეხედულებით, შევამცირებდი მასწავლებელთა ონლაინ ტრენინგებს, მასწავლებელს მეტი ნდობა და თავისუფლება სჭირდება.
- ბოლო პერიოდში, განათლების სისტემაში დანერგილ რომელ სიახლეს იწონებთ ყველაზე მეტად და რატომ?
- ბოლო პერიოდში მისაღებია ახალი სკოლის მოდელი, თუ IX კლასის სავალდებულო განათლება ნამდვილად განხორციელდება, რადგან მესამე საფეხური გულისხმობს უმაღლესი სასწავლებლისთვის მომზადებას, ამის სურვილი და მზაობა კი ბევრს არ აქვს. დავადგენდი გამოცდებს X კლასში ჩასარიცხავად. შესაბამისად, შეიცვალოს დაფინანსების სისტემა.