„მინდა, კიდევ ერთხელ გამოვხატო თქვენს მიმართ დიდი სიყვარული და პატივისცემა“- სოფელ​ ოზურგეთის საჯარო სკოლის დირექტორის მიმართვა პედაგოგებს
07-10-2021
5 ოქტომბერს მასწავლებლებმა პროფესიული დღესასწაული იზეიმეს. ეს ღირსშესანიშნავი დღე ყურადღების მიღმა არ დარჩენიათ ზაზა დამენიას სახელობის ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ოზურგეთის საჯარო სკოლაში. სკოლის დირექტორმა, ნინო ღლონტმა პედაგოგებს მასწავლებლის საერთაშორისო დღე გულთბილი სიტყვებით მიულოცა.
„პროფესიულ დღესასწაულს გილოცავთ ჩემო საყვარელო კოლეგებო, მეგობრებო! უფალმა ინებოს, კვლავაც დიდხანს ემსახუროთ საყვარელ საქმეს და თაობებში დარჩეთ პედაგოგის სახედ და ხატად.
განსაკუთრებით მინდა, ეს დღე სკოლიდან წასულ პედაგოგებს მოგილოცოთ, (რამეთუ  არ არსებობს მასწავლებელი პროფესიიდან წასული) და კიდევ ერთხელ გამოვხატო თქვენს მიმართ დიდი სიყვარული და პატივისცემა. გილოცავთ!“,- წერს დირექტორი.
შეგახსენებთ, რომ 5 ოქტომბერს მსოფლიოს 100-ზე მეტ ქვეყანაში მასწავლებელთა საერთაშორისო დღე აღინიშნება.
ამ დღის მთავარი მიზანი მასწავლებელთა მხარდაჭერა, ღვაწლის დაფასება და მადლობის გადახდაა საზოგადოებაში შეტანილი მნიშვნელოვანი წვლილისთვის.
იუნესკოს თანახმად, მასწავლებელთა საერთაშორისო დღის აღნიშვნა სათავეს 1994 წლის 5 ოქტომბრიდან იღებს. თუმცა, მანამდე, 1966 წლის 5 ოქტომბერს, იუნესკოსა და შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ მოწვეულ კონფერენციაზე, შემუშავებულ იქნა რეკომენდაცია „მასწავლებელთა მდგომარეობის შესახებ“ - ეს იყო პირველი საერთაშორისო დოკუმენტი, რომელიც განსაზღვრავდა მასწავლებელთა შრომის პირობებს.