აბიტურიენტებს, რომლებსაც კორონავირუსი დაუფიქსირდებათ, გამონაკლისის სახით გამოცდაზე მეორედ გასვლის უფლება არ ექნებათ. როგორც განათლების, მეცნიერების კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩმა პრესკონფერენციაზე აღნიშნა, ეროვნულ გამოცდების მეორედ არ ჩატარდება.
"მოგვიანებითი გამოცდები და განმეორებითი გამოცდები 2020 წლის განმავლობაში არ ჩატარდება. მოგეხსენებათ აქ არ არის ერთი და ორი საგნის გამოცდა, აქ არის 19 საგანია ჩასაბარებელი მთლიანობაში განმეორებითი გამოცდის ჩატარების პრეცედენტი არ ყოფილა და ასეთი გამონაკლისი არც წელს დაიშვება.
როგორც წინა წლებში, წელსაც იქნება აბიტურიენტების გარკვეული რაოდენობა, რომლებიც ვერ შეძლებენ ჩაბარებას სხვადასხვა მიზეზებით, მათ შორის სამედიცინო და ჯანმრთელობასთან დაკავშირებული მიზეზების გამო. მათ გამოცდაზე გასვლის შანსი მომავალ წელს ექნებათ", - განაცხადა ნუნუ მიცკევიჩმა.
ცნობისთვის, ეროვნული გამოცდები 6-25 ივლისს ჩატარდება. ტესტირებები 24 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდება. წელს გაიზრდება სესიების რაოდენობა და საგამოცდო პერიოდის ხანგრძლივობა.
„ტექსტის ავტორები შეეცდებიან ბოლო სემესტრის მასალის ინფორმაციული ცოდნა არ იყოს აუცილებელი“ - რა იცვლება ეროვნულ გამოცდებზე?