შევა თუ არა ერთიანი ეროვნული გამოცდის პროგრამაში მეორე სემესტრის მასალა? - აღნიშნულ კითხვას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი პასუხობს. როგორც მინისტრის მოადგილე აცხადებს, პროგრამაში განსაკუთრებული ცვლილებები არ შევა, თუმცა მეორე სემესტრის მასალა ხაზგასმით მოთხოვნილი არ იქნება.
მისი თქმით, სამინისტროსთვის მნიშვნელოვანია არა ზოგადად ინფორმაციის ცოდნა, არამედ აბიტურიენტთა აზროვნების უნარი.
„პროგრამებთან დაკავშირებით გეტყვით რომ განსაკუთრებული ცვლილებები არ იგეგმება. ტესტები არის აზროვნების უნარებზე და ეს არ არის პირდაპირ მიბმული მარტო ინფორმაციის ცოდნაზე. ეს არის მთლიანობა, რომელიც მათი აზროვნების უნარებს ამოწმებს, როგორც წინა წლების განმავლობაში. ასე, რომ პროგრამასთან დაკავშირებით რაიმე განსაკუთრებული ცვლილებები არ იგეგმება, თუმცა რასაკვირველია ტესტების ავტორები ყველანაირად ეცდებიან ბოლო სემესტრის მასალა ესეთი ხაზგასმით არ იყოს, და არ იყოს მისი ინფორმაციულად ცოდნა აუცილებელი. თუმცა კიდევ ვიტყვი რომ ჩვენ ორიენტირებულები ვართ აზროვნების უნარის შემოწმებაზე და არა გარკვეული ინფორმაციის ცოდნაზე“,-განაცხადა ნუნუ მიცკევიჩმა.
ცნობისთვის, ეროვნული გამოცდები 6 ივლისს დაიწყება და 25 ივლისს დასრულდება. ჯანდაცვის სამინისტრომ გამოაქვეყნა რეკომენდაციები, რომლებიც საგამოცდო ცენტრებში უნდა იყოს დაცული.