რატომ დააბნია აპლიკანტები მასწავლებელთა გამოცდაზე რეგისტრაციის დროის შეცვლამ? - „ნაეკის“​ დამატებითი განმარტება პედაგოგებს
30-10-2019
შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა სოფიო გორგოძემ, მასწავლებელთა გამოცდებზე რეგისტრაციის დაწყების დროის შეცვლის შესახებ განაცხადა და 8 საათის ნაცვლად, 10 საათზე გადატანის აუცილებლობა შემდეგნაირად განმარტა:
„თუკი აქამდე აპლიკანტებს დილის სესიაზე საგამოცდო ცენტრებში გამოცხადება 8 საათზე უწევდათ, ახლა გამოცხადება 10 საათიდან იქნება სავალდებულო. ეს ცვლილება განვახორციელეთ, რადგან ტრანსპორტირების თვალსაზრისით უფრო მისაღები იქნება ჩვენი მასწავლებლებისთვის და პედაგოგობის მსურველებისთვის“.
თუმცა გორგოძის ამ განცხადებამ მასწავლებელთა ნაწილი დააბნია. ამიტომ, აპლიკანტებისთვის დამატებითი განმარტებისთვის etaloni.geნაეკს“ დაუკავშირდა.
როგორც გამოცდების ცენტრში აცხადებენ, რეგისტრაცია, ძირთადად, 10 საათზე იწყება, თუმცა, არის გამონაკლისი შემთხვევები, როცა აპლიკანტები საგამოცდო ცენტრში 8 საათზე უნდა გამოცხადნენ. ეს ინფორმაცია მათ საგამოცდო ბარათზეა მითითებული, ამიტომ გამოცდაზე რეგისტრირებულმა პირებმა ბარათზე დატანილი ინფორმაციით უნდა იხელმძღვანელონ. მაგალითად, თუ აპლიკანტის ბარათზე 8 საათი წერია, ის ამ დროს უნდა გამოცხადდეს, თუ 10 საათია მითითებული 10 საათზე
„რეგისტრაცია, უმეტესად, 10:00 საათზე იწყება. გამონაკლისს წარმოადგენს უცხო ენის, ქართულის, როგორც მეორე ენის და ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების პრაქტიკული ნაწილის გამოცდა. სწორედ ამიტომ აუცილებელია აპლიკანტები ყურადღებით გაეცნონ საგამოცდო ბარათზე მითითებულ ინფორმაციას და ცენტრებში გამოცხადნენ შესაბამის დროსა და ადგილას“ - აცხადებენ გამოცდების ეროვნულ ცენტრში.
იხილეთ ასევე: რა უნდა იცოდეთ, სანამ მასწავლებელთა გამოცდაზე გამოცხადდებით - რამდენიმე რჩევა აპლიკანტებს
მოემზადეთ ნოემბერში დაგეგმილი მასწავლებელთა გამოცდისთვის - გაეცანით წინა წლების ტესტებს, სწორ პასუხებსა და შეფასების სქემებს