ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჯურუყვეთის  N1 საჯარო სკოლაში ქართული ენის დღისადმი მიძღვნილი საინტერესო აქტივობები ჩატარდა.
გაიმართა მუსიკალურ-ლიტერატურული კომპოზიცია თემაზე: „ენა ქართული ღმერთების ენაა“.
მოსწავლეებმა წარმოადგინეს საკუთარი შემოქმედება, ნახატები, მოეწყო კალიგრაფიის ნიმუშების გამოფენა. ღონისძიება გაალამაზა ქართველი კლასიკოსების მიერ შექმნილმა პოეტურმა მარგალიტებმა, მოსწავლეებმა შეასრულეს ქართული ენის საგალობლები და სხვა მუსიკალური ნომრები.
დამსწრე საზოგადოებას გააცნეს მსოფლიოს ქართველოლოგიური ცენტრები, რომლებიც საზღვარგარეთ ქართული ენის, ქართული ხელოვნების პოპულარიზაციას ეწევიან.
მოსწავლეებმა წარმოაჩინეს გამოჩენილი მწერლების, საზოგადო მოღვაწეებისა და სასულიერო პირების მოსაზრებები ქართული ენის შესახებ. განსაკუთრებით ხაზი გაესვა კონსტანტინე გამსახურდიას გენიალური სიტყვებს: „ქართული ენის სიწმინდისთვის ბრძოლა ისეთივე საპატიო საქმეა, როგორც დაცვა ხმლით საკუთარი სამშობლოსი".
ღონისძიებაზე გაჟღერდა პოეზიის ქურუმის, რითმის ჯადოქრის ირაკლი აბაშიძის ქართული ენის ულამაზესი ჰიმნი ქებათაქება „ხმა კატალონთ", რომელსაც თავად ავტორი კითხულობდა. ღონისძიება  ქორეოგრაფიულო ნომრით დასრულდა.