ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ახალსოფლის საჯარო სკოლის დირექტორი ტარიელ მიქელაძე მოსწავლეებისთვის ხარისხიან განათლებას უზრუნველყოფს და მათ მრავალმხრივ განვითარებაზე ზრუნავს. მისი თქმით, მნიშვნელოვანია სკოლამ აღზარდოს წარმატებული, კონკურენტუნარიანი მოქალაქე. ახალგაზრდებს ურჩევს მიზნისკენ სწრაფვა არასდროს შეწყვიტონ, თავად კი მათ ეხმარება შესაძლებლობების გამოვლენასა და რეალიზებაში.
etaloni.ge-ს ბლიც-კითხვებს ახალსოფლის საჯარო სკოლის დირექტორი ტარიელ მიქელაძე პასუხობს.
- მოსწავლე-მასწავლებელთა ინტერესებზე მორგებულ, უსაფრთხო სასკოლო გარემოს, სადაც სუფევს ურთიერთპატივისცემა, სიყვარული და ერთმანეთზე მზრუნველობა. წარმატებული სკოლა მოსწავლეებს სთავაზობს ხარისხიან განათლებას და მათ მრავალმხრივ განვითარებაზე ზრუნავს.
სკოლამ უნდა აღზარდოს თაობა, რომელიც გამოწვევებით სავსე თანამედროვე სამყაროში იქნება კონკურენტუნარიანი, შეძლებს შესაძლებლობების რეალიზებას და წარმატების მიღწევას.
- არ შეწყვიტო განვითარება, თუ გინდა წარმატებას მიაღწიო. ერთხელ ბაბუაჩემმა მითხრა, გახსოვდეს ბაბუ, სოფლის შენებას დიდი გული და სიყვარული უნდაო.
- აბიტურიენტებს ვურჩევდი...
- აირჩიონ სასურველი პროფესია, მიზნისკენ სწრაფვა არასდროს შეწყვიტონ და გახდებიან წარმატებულნი.
- მაქსიმალურად იყვნენ ჩართულნი საგანმანათლებლო პროექტებში. ხარისხიანი ცოდნა და წიგნიერება მათ საზოგადოებაში ღირსეული ადგილის დამკვიდრებაში დაეხმარება. ასევე, ვფიქრობ მნიშვნელოვანია პატრიოტიზმი, ზომიერება, და, რაც მთავარია, მეტი სიყვარული.
- იცნობდე მის შინაგან სამყაროს, დაეხმარო შესაძლებლობების გამოვლენასა და რეალიზებაში.
- წაიკითხონ ნებისმიერი წიგნი მათი ინტერესებიდან გამომდინარე, ისტორიულიდან ვირჩევდი - „დათა თუთაშხიას“.
- პირველ რიგში გაერთიანებულ და მშვიდობიან საქართველოში ცხოვრებას, ასევე წარმატებას პროფესიულ საქმიანობასა და პირად ცხოვრებაში.