ოტია იოსელიანის სახელობის წყალტუბოს N1 საჯარო სკოლაში დედაენის დღისადმი მიძღვნილი კვირეული იმართება.
კვირეულის ფარგლებში,  V კლასში, გასვლითი საჩვენებელი გაკვეთილი ჩატარდა ქართულ ენასა და ლიტერატურაში. კლასის ხელმძღვანელი ქეთევან ჯიქია გახლავთ, საგნის მასწავლებელი კი, ფაქიზო ფანჩულიძე.
როგორც სკოლაში გვიყვებიან, მოსწავლეებმა ხაზგასმით ისაუბრეს ქართული ენის დასაბამისა და განვითარების საფეხურების, იაკობ გოგებაშვილის „დედაენის“, უძველესი ქართული ხელნაწერებისა და ძეგლების, კერძოდ, დედაენის ძეგლის სიმბოლური შინაარსის შესახებ.
მოსწავლეებმა მაღალმხატვრულად წარადგინეს ქართული ენისადმი მიძღვნილი, ილია ჭავჭავაძის, იაკობ გოგებაშვილის, ვაჟა-ფშაველას, ლადო ასათიანის, ირაკლი აბაშიძის და სხვათა გამონათქვამები.
აღსანიშნავია, რომ გასვლითი გაკვეთილი ქუთაისში იაკობ გოგებაშვილის დედაენის გამოფენასთან გაიმართა.
როგორც სკოლის დირექტორი და ამავდროულად საგნის პედგაოგი ფაქიზო ფანჩულიძე აღნიშნავს, გაკვეთილი საკმაოდ ემოციური და საინტერესო აღმოჩნდა.
„ვფიქრობთ, ეს შთამბეჭდავი გაკვეთილი კარგად ჩარჩება მეხსიერებაში V კლასის ყველა მოსწავლეს და გაკვეთილზე დამსწრეებს“,- აღნიშნა პედაგოგმა.