2023 წლის ბიუჯეტის პროექტის პარლამენტში განხილვისას, ფინანსთა მინისტრმა ლაშა ხუციშვილმა დეპუტატების კითხვებსაც უპასუხა, რომელიც სტუდენტთა საერთო საცხოვრებლის პირობების გაუმჯობესებასა და მათ დაფინასნებას ეხებოდა.
მინისტრის თქმით, უნივერისტეტებს აქვთ საკმაოდ დიდი ქონება, რომელსაც სასწავლო პროცესში არ იყენებენ და შესაძლებელია მათი პრივატიზების ფონზე საერთო საცხოვრებლის პირობების გაუმჯობესებაც და ახლის აშენებაც და ამ მხრივ მუშაობა მიმდინარეობს.
„რა ინფორმაციაც მაქვს, ის არის რომ უნივერსიტეტები გარკვეულწილად მუშაობენ ამ მიმართულებით, რომ არსებული საერთო საცხროვრებლებში პირობები გაუმჯობესდეს და აშენდეს ახალი. უნივერსიტეტებს აქვთ ბევრი ქონება, რომელსაც სასწავლო პროცესში არ იყენებენ. შესაძლებელია მათი პრივატიზაცია და ამ ფულით სხვა პროგრამების დაფინანსება. მე რამდენადაც იგიცი ამ მიმარულებით მიმდინარეობს მუშაობა.
რაც შეეხება სტუდენტთა დაფინანსებას, იცით რომ სოციალურად დაუცველ სტუდენთთა შემთხვევაში სახელმწიფო იღებს ვალდებულებას და აფინანსებას მათ, სხვა მიმართულებით დაფინანსება არ არის გათვალისწინებული“, - განცხადა ხუციშვილმა.