დირექტორთა ახალი პროფესიული სტანდარტი შემუშავდა - როდის გამოქვეყნდება და რას მოიცავს დოკუმენტი?
31-01-2020
დირექტორთა ახალი პროფესიული სტანდარტი უკვე მზად არის და დღეს დამტკიცდება - აღნიშნულის შესახებ განათლების მეცნიერების კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ ეკა დგებუაძემ განაცხადა.
„დღეს დამტკიცდება დირექტორთა ახალი პროფესიული სტანდარტი და ეს სტანდარტი სავარაუდოდ, 3 თებერვალს იმ ყველა ლიტერატურასა და დამხმარე მასალასთან ერთად გამოქვეყნდება, რაც დირექტორთა სერტიფიცირებისთვის არის საჭირო“, - აღნიშნა დგებუაძემ.
რა ბედი ელით იმ დირექტორებს, რომლებიც აღნიშნულ ახალ სტანდარტებს ვერ დააკმაყოფილებენ? - ამ კითხვაზე მინისტრის მოადგილე გვპასუხობს, რომ აღნიშნული დოკუმენტი უშუალოდ მოქმედი დირექტორების ჩართულობით შემუშავდა.
„პროფესიულ სტანდარტში აღწერილია ყველა ის პროცესი რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია რომ სასწავლო პროცესის დროს იცოდეს დირექტორმა. დოკუმენტში საუბარია უფლებებზე, პროცესის მართვის შესახებ და ა.შ.
უნდა ითქვას რომ ახალი სტანდარტი შემუშავებულია არსებული მოქმედი, გამოცდილი დირექტორების ჩართულობით. რადგან თავად ძალიან კარგად იციან რა ღირებულებები რა მნიშვნელოვანი კომპონენტები უნდა იყოს გათვალისწინებული და რა ცოდნას უნდა ფლობდნენ დირექტორები.
აღსანიშნავია, რომ არსებულ და მოქმედ დირექტორებს გავლილი აქვთ ძალიან ბევრი ძალიან კვალიფიციური სატრენინგო მოდულები. აქვე რაც ძალიან მნიშვნელოვანია, უნდა ითქვას რომ სერტიფიცირებული დირექტორებისთვის ჩვენ ასევე ვგეგმავთ სატრენინგო პროგრამის ჩატარებას, სანამ ისინი ხელახლა წარდგებიან სკოლებში დირექტორად ასარჩევად“, - განაცხადა ეკა დგებუაძემ.