„ჩავთვალეთ, მოზარდებში ძალადობის პრევენცია ყველაზე მნიშვნელოვანი იქნებოდა“ - სკოლის მოსწავლეებს ცხოველებისადმი ჰუმანურ მოპყრობას ასწავლიან
27-11-2019
საჯარო სკოლებში მოზარდებს შინაური ცხოველებისადმი ჰუმანურ მოპყრობას ასწავლიან. მოსწავლეებისთვის  საინფორმაციო-შემეცნებითი გაკვეთილები უკვე ტარდება.
რას ნიშნავს ცხოველის კეთილდღეობა, რა პასუხისმგებლობა აქვს ცხოველის პატრონს, როგორ უნდა მოვიქცეთ გასაჭირში მყოფი ცხოველის აღმოჩენის შემთხვევაში, დადებითი ეფექტი, რასაც ცხოველის ყოლა მოზარდებზე ახდენს - ეს იმ საკითხების მცირე ჩამონათვალია, რასაც ცხოველთა მონიტორინგის სააგენტო მოსწავლეებს გაკვეთილების ფარგლებში ასწავლის.
„ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ღონისძიება, რადგან სოციალურ ქსელში ცხოველზე ძალადობის ფაქტებზე საუბარი გააქტიურდა. ჩავთვალეთ, მოზარდებში ძალადობის პრევენცია ყველაზე მნიშვნელოვანი იქნებოდა, განსაკუთრებით, დაწყებითი კლასის მოსწავლეებში“, - ამბობს ცხოველთა მონიტორინგის სააგენტოს საზოგადოებრივი ურთიერთობის მენეჯერი, ნატა უზუნაშვილი, „ეტალონთან“ საუბარში.
გაკვეთილის ჩატარების სურვილით  სააგენტოს დედაქალაქის სკოლები თავად უკავშირდებიან და უზუნაშვილის თქმით, სკოლების მხრიდან დაინტერესება ამ კუთხით საკმაოდ მაღალია: „ძალიან ბევრი მსურველი გვყავს. მომდევნო სამი კვირა ყოველდღე დაგეგმილი გვაქვს. საოცრად კარგი ბავშვები გვხვდებიან. მათ უმრავლესობას ჰყავს სახლში ცხოველი, უმრავლესობას გადაურჩენია ან ერთხელ მაინც გამოუკვებია, რასაც არ ველოდით“.
საინფორმაციო-შემეცნებით გაკვეთილებზე ბავშვებთან წამახალისებელ მიდგომებს იყენებენ:
„ვაჩვენებთ მოკლემეტრაჟიან ფილმებს, სადაც არის პატრონის მიერ ცხოველის მიტოვებაზე ყურადღება გამახვილებული, პატრონის ვალდებულებებზე, თავშესაფრიდან ცხოველის აყვანაზე. ვეუბნებით, ჩვენ ხომ არასდროს მოვექცეოდით ცხოველს არასათანადოდ, ხომ არასდროს ვიზამდით ამას?! იმ ბავშვებს, ვინც განსაკუთრებით ზრუნავენ ცხოველებზე, ვანიჭებთ „ცხოველების მეგობრის“ სტატუსს და ვაძლევთ სერთიფიკატებს, სადაც უწერიათ, რომ მათ მადლობას უხდის თბილისის მერია და ცხოველთა მონიტორინგის სააგენტო. სხვა ბავშვებს კი ვპირდებით, რომ მათ პოზიტიურ აქტივობებსაც ჩაინიშნავენ მასწავლებლები და შემდეგ ჩვენ გავუგზავნით სერთიფიკატებს“.
რაც შეეხება არასრულწლოვანების მხრიდან ცხოველისადმი არასათანადო მოპყრობის ფაქტებს, უზუნაშვილი ამ თემაზე არ საუბრობს, თუმცა თავშესაფარში შეყვანილი ტრამვირებული ცხოველების  სტატისტიკას გვაწვდის.
„უბრალოდ ვვარაუდობთ, რომ საზოგადოების ყურადღება უფრო მიექცა ამ საკითხებს, უფრო სენსიტიური და მნიშვნელოვანი გახდა ცხოველისადმი არასათანადო მოპყრობა. ჩვენც მეტად შეგვიძლია რეაგირება მოვახდინოთ. საკმაოდ ბევრი შემთხვევა იყო ხოლმე, რომელიც არ ხმაურდებოდა, მაგრამ სოციალურმა ქსელმა ქნა ის, რომ რაღაც საკითხების გარშემო გაგვაერთიანა და ვერ ვიტყოდი, რომ ძალადობის შემთხვევები გაზრდილია“, - აცხადებენ უზუნაშვილი.
ცხოველთა მონიტორინგის სააგენტოს მიერ მოწოდებული სტატისტიკის მიხედვით, თავშესაფარში ტრავმირებული სტატუსით შეყვანილი ცხოველების რაოდენობა, ასეთია: