განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა ალექსანდრე ჯეჯელავამ, ჟურნალისტებს იმ სიახლეების შესახებ განუცხადა, რაც სკოლებში იგეგმება.
ალექსანდრე ჯეჯელავამ მოსწავლეების ჩანთების შემსუბუქებაზე და გაკვეთილების რაოდენობის შემცირებაზე გაამახვილა ყურადღება. მისი თქმით, სამინისტრო ამ მხრივ რამდენიმე მიმართულებით მუშაობს:
"ყველა სახელმძღვანელოს ტარება სავალდებულო არ უნდა იყოს, მე-2 - გაკვეთილების რაოდენობა უნდა შემცირდეს, მე-3 - სადაც დიდტანიანი სახელმძღვანელოებია, უნდა გავყოთ და მე-4 - ახალი სახელმძღვანელოები, უნდა იყოს სხვა სტანდარტის შესაბამისი, მათ შორის წონის სტანდარტის. ეს სტანდარტები ჯანდაცვის სამინისტროსთან ერთად უკვე შევიმუშავეთ'' - აღნიშნა ალექსანდრე ჯეჯელავამ.
მინისტრის თქმით, მოსწავლეების ჩანთების შემსუბუქების პროცესი წელს დაიწყება:
''ეს პროცესი ჯერ ქვედა კლასების მოსწავლეებს შეეხება, ზედა კლასების მოსწავლეების ჩანთების შემსუბუქება მომავალი წლების ამოცანა იქნება.''
ალექსანდრე ჯეჯელავას ინფორმაციით, წელს პირველად ელექტრონული სახელმძღვანელოები გამოიცემა, როგორც ქაღალდის წიგნების ალტერნატივა:
''წელს პირველად გვექნება ელექტრონული სახელმძღვანელოები, როგორც ალტერნატივა, ანუ ქაღალდის წიგნებიც გვექნება და ელექტრონულიც. მოსწავლეებს საშუალება ექნებათ, სახლში ქაღალდის სახელმძღვანელობით იმუშაონ, ხოლო სკოლაში ელექტრონული წიგნები ატარონ'' -განაცხადა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა.
ამის შესახებ ალექსანდრე ჯეჯელავამ პროფესიული განათლების ფესტივალზე ისაუბრა.