თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობის ჯანდაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის, განათლების, კულტურის, სპორტისა და ახალგზარდულ საქმეთა სამსახურის უფროსის ვაჟა სულხანიშვილის თქმით, ''ეტალონი'' ნიჭიერი მოსწავლეების წარმოჩენას უწყობს ხელს:
''ეტალონის'' მსგავსი საგანმანათლებლო პროექტები საქართველოში ფაქტობრივად არ არის. ჩვენს მუნიციპალიტეტში ძალიან ნიჭიერი ბავშვები არიან, სწორედ ასეთი ნიჭიერი მოსწავლეების წარმოჩენას უწყობს ხელს ''ეტალონი''. პროექტი სასკოლო პროცესებს უფრო კონკურენტუნარიანს ხდის, ამიტომაც მას ანალოგი არ აქვს.''
რესურსცენტრის უფროსი გულნაზ აფციაური იმედოვნებს, რომ მოსწავლეები საუკეთესო შედეგებს აჩვენებენ:
''ეტალონის'' შესარჩევი ტური 27 სკოლაში ჩატარდა. ყველანი კმაყოფილები ვართ. ორგანიზებულად ჩატარდა ყველგან. ველოდებით მომდევნო ტურს. იმედი მაქვს, ჩვენი მოსწავლეები საუკეთესო შედეგს აჩვენებენ შემდეგ ტურშიც.''
პროექტი განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით მიმდინარეობს.„ეტალონის“ საგნობრივი ოლიმპიადის ჩემპიონებს ყველა უნდა იცნობდეს