მეცნიერები აცხადებენ, რომ კორონავირუსი პოტენციურად სახიფათოა ჯანმრთელი ადამიანებისთვისაც, რომელთაც მისი გადატანა მარტივად შეუძლიათ.
ამ დასკვნამდე იაპონელი მეცნიერები კორონავირუსის სიმპტომებიანი და უსიმპტომო ადამიანების ტომოგრაფიული ფოტოების შედარების შემდეგ მივიდნენ. ფოტოებზე დაკვირვების შედეგად მეცნიერებმა აღმოაჩინეს, რომ გამოკვლეული ადამიანების 54% -ს, რომლებმაც COVID-19 უსიმპტომოდ გადაიტანეს, ფილტვები დაუზიანდათ. ამ კვლევის შესახებ საიტზე - RSNA  გამოქვეყნდა.
საკრუიზო ლაინერ DiamondPrinces -ის მგზავრთა შორის 25-დან 93-წლამდე ასაკის 104 ადამიანის სამედიცინო მონაცემების ანალიზი  ჩატარდა. საკრუიზო ლაინერი - DiamondPrinces ეპიდემიის დაწყებიდან დიდი ხნის განმავლობაში, ჩინეთის შემდეგ, SARS-Cov-2-ის მსხვილ კერად რჩებოდა. მათ დიაგნოზი პოლიმერაზული ჯაჭვური რეაქციის (PCR) მეთოდით კვლევის შედეგად დაესვათ.
104 ადამიანიდან 76-ს COVID-19-ის არანაირი სიმპტომი არ აღენიშნებოდა, დანარჩენ 28-ს კი 37,5 გრადუსზე მაღალი ტემპერატურა, ხველა, სუნთქვის უკმაირსობა და სისუსტე დაუფიქსირდა.
მეცნიერებმა ამ ორ ჯგუფის პაციენტების კომპიუტერული ტომოგრაფიის სურათები შეადარეს და თითოეულში პათოლოგიური ცვლილებები აღმოაჩინეს.
„უსიმპტომო ადამიანების 54% შემთხვევაში დაფიქსირდა ცვლილებები ფილტვის ქსოვილში“, - განაცხადეს მეცნიერებმა.
მეორე ჯგუფში პათოლოგიური ცვლილებები ფილტვებში იყო უფრო ხშირი და 79% შეადგინა. ისინი გამოიხატებოდა ფილტვების ქსოვილის სიმკვრივის ზრდით და სასუნთქ გზებში ცვლილებებით.
ჯერჯერობით, მეცნიერებს არ შეუძლიათ ახსნან ცვლილებები კორონავირუსის უსიმპტომოდ გადატანილი ადამიანების ფილტვებში. ადრე მსგავსი შემთხვევები არ ყოფილა დაფიქსირებული ​არც ახლო აღმოსავლეთის რესპირატორული სინდრომის ინფექციის (MERS-CoV) და არც მძიმე მწვავე რესპირატორული სინდრომის ინფექციის ( SARS-Cov) დროს.
ასევე დაგაინტერესებთ: კორონავირუსი გამოჯანმრთელებული პაციენტებისგანაც შეიძლება გადაგედოთ - რა დაასკვნეს მეცნიერებმა ახალი კვლევით?