თბილისის მერმა, კახა კალაძემ მთავრობის სხდომაზე საბავშვო ბაღების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ბაღის აღსაზრდელთა უსაფრთხოება, მათი მაღალი ხარისხის კვებით უზრუნველყოფა, უმნიშვნელოვანესი პრიორიტეტია.
„ყველა საბავშვო ბაღში გვაქვს ბავშვის განვითარებისთვის აუცილებელი, შესაბამისი კალორაჟის, ჯანსაღი, უფასო კვება. ამ კუთხით, გვაქვს მნიშვნელოვანი სიახლე: ზაფხულის არდადეგების პერიოდში 150-ზე მეტ საჯარო საბავშვო ბაღში სამზარეულოს ბლოკებში და სანიტარიულ-ჰიგიენურ წერტილებში ჩავატარეთ სარემონტო-კეთილმოწყობის სამუშაოები; აღვჭურვეთ საბავშვო ბაღები თანამედროვე სამზარეულოს ტექნიკით და ინვენტარით; განხორციელდა პერსონალის გადამზადება და სერტიფიცირება; თბილისის ყველა საჯარო საბავშვო ბაღში დავნერგეთ სურსათის უვნებლობისა და კვების უსაფრთხოების საერთაშორისო სისტემა HACCP (ჰასპი). ამ ღონისძიებების გატარების შემდეგ, გადავდივართ უსაფრთხოების უფრო მაღალ, საერთაშორისო სტანდარტებზე“.
აღსანიშნავია, რომ დედაქალაქი ახალ სასწავლო-სააღმზრდელო წელს სამი ახალი საბავშვო ბაგა-ბაღით შეხვდა, წლის ბოლომდე კი კიდევ ექვსი ბაღის მშენებლობა დასრულდება. გაიხსნა N130 საბავშვო ბაღი სამგორის რაიონში, N125 საბავშვო ბაღი ჩუღურეთის რაიონში და N108 საბავშვო ბაღი კრწანისის რაიონში. გარდა ამისა, წლის ბოლომდე დასრულდება კიდევ ექვსი საბავშვო ბაღის მშენებლობა და ეს ბაღებიც ეტაპობრივად შევა ექსპლუატაციაში. ახალი ბაღების მშენებლობა ემსახურება სკოლამდელი განათლების ხელმისაწვდომობის ზრდას და ამ მიმართულებით კიდევ არაერთი პროექტი განხორციელდება.
„ყველას გვახსოვს, რა მდგომარეობა იყო ბაღებში, ყველანაირი თვალსაზრისით - ინფრასტრუქტურის თუ კვების მიმართულებით. დღეს გვაქვს რადიკალურად განსხვავებული მდგომარეობა. რა თქმა უნდა, ვამაყობ ამით, რადგან მე, როგორც ქალაქის მერს, პატარა წვლილი მაქვს შეტანილი ამ ყველაფერში, თუმცა, რა თქმა უნდა, ყველაზე დიდი დამსახურება აქვთ ჩემს თანაგუნდელებს და კონკრეტულად იმ ადამიანებს, ვინც უშუალოდ ამ მიმართულებით მუშაობს“, - განაცხადა კახა კალაძემ.