საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის „2022-2023 სასწავლო წლის განმავლობაში XII კლასის მოსწავლეების მიერ კონკრეტული საგნისთვის წლის მანძილზე დათმობილი საათების 30% და მეტის გაცდენის გამო ეროვნული სასწავლო გეგმით დადგენილი მიღწევის დონის ექსტერნატის ფორმით დაძლევის გამოცდაზე ექსტერნად რეგისტრაციის ვადების დადგენისა და ექსტერნატის ფორმით დაძლევის გამოცდების ჩატარების ვადების დადგენის შესახებ" 2023 წლის 19 მაისის N570587 ბრძანების თანახმად გამოცხადდა, 2022-2023 სასწავლო წლის განმავლობაში XII კლასის მოსწავლეების მიერ კონკრეტული საგნისთვის წლის მანძილზე დათმობილი საათების 30% და მეტის გაცდენის გამო ეროვნული სასწავლო გეგმით დადგენილი მიღწევის დონის ექსტერნატის გამოცდები.
ინფორმაციას რესურსცენტრები ავრცელებენ - გამოცდაზე ექსტერნად რეგისტრაციის ვადებია- 2023 წლის 22 მაისიდან 2023 წლის 25 მაისის ჩათვლით;
გამოცდის ჩატარების ვადებია- 2023 წლის 29 მაისიდან 2023 წლის 9 ივნისის ჩათვლით.