„ეტალონი“ მოსწავლეებს ინტელექტუალურ განვითარებაში ეხმარება - ბორჯომის მუნიციპალიტეტში ინტელექტ-ჩემპიონატის I ეტაპი დასრულდა
20-05-2022
საქართველოს ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატეტალონისმიზანი მოსწავლეებში განათლების ხელშეწყობა, მოტივაციის გაზრდა და წახალისებაა. ტრადიციადქცეულ ინტელექტუალურ კონკურსში მოსწავლეები მთელი ქვეყნიდან ერთვებიან. ტესტირება 2022 წელს დისტანციურ ფორმატში მიმდინარეობს.
19 მაისს კონკურსის პირველი ეტაპი ბორჯომელი მოსწავლეებისთვის ჩატარდა. ინტელექტუალურ შეჯიბრში ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სკოლების მე-8, მე-9, მე-10 და მე-11 კლასის მოსწავლეები ჩაერთნენ.
კონკურსის ყველა მონაწილე მოსწავლე „ეტალონის“ სპეციალური სახელობითი ონლაინ სიგელით დაჯილდოვდა. ინტელექტუალური კონკურსი ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერიისა და მერიის კულტურის, განათლების, სპორტის, ძეგლთა დაცვის, ახლგაზრდულ საქმეთა და ტურიზმის სამსახურის მხარდაჭერით იმართება.
კონკურსის პირველი ეტაპის შედეგების მიხედვით შეირჩა 54 მოსწავლე, რომლებიც ერთმანეთს მეორე ეტაპზე - „ბორჯომის ეტალონი მოსწავლის“ ტიტულისთვის შეეჯიბრებიან. კონკურსის II ეტაპი 20 მაისს 10:00 საათიდან 16:00 საათამდე ასევე დისტანციურ რეჟიმში გაიმართება.
კონკურსის მნიშვნელობასა და მიმდინარეობაზე ბორჯომის მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლების დირექტორები etaloni.ge-სთან საუბრობენ.
ზურაბ გელაშვილი, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სოფელ კორტანეთის საჯარო სკოლის დირექტორი:
„ეტალონში“ მონაწილეობით ჩემი სკოლის მოსწავლეები კმაყოფილები არიან, მათთვის ჩემპიონატში მონაწილეობა ძალიან საინტერესოა. ზოგადად, ამ კონკურსში ყოველ წელს ვერთვებით. „ეტალონი“ მოსწავლეებს ინტელექტუალურ განვითარებაში, ლოგიკურ აზროვნებასა და სასწავლო პროცესში ეხმარება. მათ განვლილი მასალის ანალიზის შესაძლებლობა ეძლევათ.
ზაზა გოგოლაძე, გიორგი მთაწმინდელის სახელობის ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტაძრისის საჯარო სკოლის დირექტორი:
საქართველოს ეროვნულ ინტელექტ-ჩემპიონატ „ეტალონში“ ჩვენ ყოველ წელს ვმონაწილეობთ. ამის მიზეზი ალბათ ის არის, რომ ეს პროექტი ძალიან წარმატებულია. მასში მონაწილეობა მოსწავლეებზე დადებითად აისახება. ზოგადად, ტესტირებებში ჩართულობა მოსწავლეების მოტივაციასა და სწავლის ხარისხზე კარგად აისახება.
ნესტან ლილუაშვილი, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სოფელ რველის საჯარო სკოლის დირექტორი:
ჩვენი მოსწავლეები „ეტალონში“ ხშირად მონაწილეობენ. აღსანიშნავია, რომ ისინი წარმატებასაც აღწევენ. მათთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანია. ზოგადად, არაფორმალური განათლების მიმართ მოსწავლეთა ინტერესი მაღალია და შესაბამისად, კონკურსებშიც დიდი მონდომებით ერთვებიან, რაც მათ მოტივაციაზეც აისახება.
ალბერტ არუთუნიან, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სოფელ მოლითის საჯარო სკოლის დირექტორი:
ჩემი სკოლიდან ინტელექტ-ჩემპიონატ „ეტალონის“ მეორე ეტაპზე 3 მოსწავლე გადავიდა და ახლა მონაწილეობის მისაღებად ემზადებიან. მე ძალიან მომწონს ეს კონკურსი, დადებითად ვარ განწყობილი, მოსწავლეებიც დაინტერესებულები არიან და მონდომებით მონაწილეობენ. ჩვენ „ეტალონში“ ყოველ წელს ვერთვებით, ფინალშიც ვმონაწილეობდით. ჩემი სკოლა, ამ მხრივ, ყოველთვის აქტიური იყო.