რატომ არის „არას“ დაწერა აუცილებელი და რა საფრთხე შეიძლება შეიქმნას, როდესაც მასწავლებელი მოსწავლეთა დასწრებას არ აღრიცხავს?
09-05-2022
თითოეული მოსწავლის გაცდენა ჟურნალში უნდა აისახოს, ასეთია კანონი. I კლასიდან XII კლასის ჩათვლით არების დაწერა აუცილებელია. ეს ეხება აბიტურის საათსაც.
მასწავლებლების მიერ მოსწავლეთა გაცდენებზე თვალის დახუჭვა დაუშვებელია. უფრო მეტიც, ყველა დამრიგებელმა უნდა იცოდეს მიზეზი, რატომ არაა მოსწავლე სკოლაში.
ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით, თითოეული მასწავლებელი ვალდებულია გაკვეთილის დასაწყისში აღრიცხოს მოსწავლეთა დასწრება.  გაკვეთილებზე მოსწავლეთა დასწრების ყოველდღიური აღრიცხვის წარმოებაზე კი პასუხისმგებლობა საგნის მასწავლებელს ეკისრება.
რატომ არის „არას“ დაწერა უცილებელი გაკვეთილის დასაწყისშივე და რა საფრთხე შეიძლება შეიქმნას, როდესაც მასწავლებელი მოსწავლეთა დასწრებას არ აღრიცხავს?
საგაკვეთილო პროცესის დროს მოსწავლეთა უსაფრთხოებაზე სკოლა ზრუნავს. როგორც სკოლის დირექცია, ასევე მასწავლებლები და მანდატურები იღებენ პასუხისმგებლობას და მუდმივად აკონტროლებენ, რომ საგანმანათლებლო დაწესებულებაში მოსწავლეებმა არ გამოიყენონ აკრძალული ნივთები, არ იკამათონ თანატოლებთან, არ მოიხმარონ თამბაქო, ალკოჰოლი და ა.შ.
წარმოიდგინეთ, მშობელმა შვილი გამოუშვა სკოლაში. მას ჰგონია, რომ ის გაკვეთილს ესწრება, რეალურად კი ბავშვი სკოლაში არ გამოცხადდა, არადა ამ დროს მასწავლებლებს მისთვის „არა“ არ დაუწერიათ. ვის ეკისრება პასუხისმგებლობა თუ ბავშვი სკოლის გარეთ რამე საფრთხე შეექმნება? - სკოლას, რადგან თუ  მშობელმა იცის, რომ მისი შვილი გაკვეთილზე იყო, პირველ რიგში, მასწავლებელს მოსთხოვს პასუხს. გარდა იმისა, რომ მოსწავლის გაცდენის დროს „არას“ დაწერა კანონითაა სავალდებულო, დასწრების აღრიცხვა მასწავლებელს ზედმეტ პასუხიმგებლობას არიდებს.
განვიხილოთ სხვა შემთხვევაც. თუ მოსწავლე სკოლას ხშირად აცდენს, ხანდახან მასწავლებლები ერიდებიან მისთვის „არას“ დაწერას. რეალურად კი ხშირად, გამცდენი მოსწავლის აკადემიური მოსწრება დაბალია. იმ შემთხვევაში თუ ასეთი მოსწავლის შეფასებას მშობელი გააპროტესტებს, მასწავლებელს უნდა ჰქონდეს მყარი არგუმენტი, თუ რატომ არ იმსახურებს ბავშვი მეტ ქულას. ასეთ დროსაც აუცილებელია, რომ არგუმენტს შეფასებებთან ერთად ჟურნალში ჩაწერილი დასწრების მაჩვენებელიც ამყარებდეს.
ამრიგად, როდესაც მოსწავლე სკოლაში არ გამოცხადდება, აუცილებელია, დამრიგებელმა დროულად აცნობოს მშობელს, საგნის მასწავლებლებმა კი „არები“ ჟურნალში შეიტანონ.