„ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩატარების დებულებისა და სახელმწიფო სასწავლო გრანტის განაწილების წესის დამტკიცების შესახებ“ განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანებაში ცვლილებები შევიდა.
დოკუმენტს დაემატა შემდეგი საგანმანათლებლო პროგრამები:
„ბაკალავრიატის, მასწავლებლის მომზადების ინტეგრირებული საბაკალავრო-სამაგისტრო, ვეტერინარიის ინტეგრირებული სამაგისტრო, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის საგანმანათლებლო პროგრამა (შემდგომში – აკადემიური პროგრამა) ან/და ქართულ ენაში მომზადების საგანმანათლებლო პროგრამა.“
ბრძანების თანახმად, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის და ფარმაციის საგანმანათლებლო პროგრამებზე, ასევე ვეტერინარიის ინტეგრირებულ სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამებზე ჩარიცხვისთვის უმაღლესმა საგანმანათლებლო დაწესებულებამ, განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნულ ცენტრთან შეთანხმებით, უნდა დააწესოს გამოცდა შესაბამის საგანში ან გათვალისწინებული საგნობრივი ჯგუფიდან.
კანონით განისაზღვრა, რომ 2018 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე  აბიტურიენტებს საკუთარი გელიანი (ე.წ. ტუშიანი) კალმით მისვლის უფლება აქვთ. შეფასებისა და გამოცდების ცენტრი წინა წლების მსგავსად, აბიტურიენტებს კალმებს წელსაც გადასცემს, თუმცა სურვილის შემთხვევაში აბიტურიენტს საკუთარი ე.წ. ტუშიანი კალმით მისვლაც შეეძლებათ.
„ცენტრის დირექტორის ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტით დამტკიცებული სპეციფიკაციების შესაბამისი გელიანი (ე.წ. ტუშის) კალამი, რომლის გამოყენება შეუძლია ტესტირების დროს, ცენტრის მიერ გადაცემული კალმის ნაცვლად.“
„პასუხების ფურცლის შესავსებად განსაზღვრული კალმის გარდა სხვა კალმის გამოყენება, აგრეთვე, პასუხების ფურცელზე მაიდენტიფიცირებელი ნიშნის (სახელი, ნომერი, მისამართი და სხვ.) ან რაიმე სახის ისეთი გრაფიკული გამოსახულების (ფიგურა, წარწერა და ა.შ.) დატანა, რომელიც დაკავშირებული არ არის ტესტურ დავალებასთან; პასუხების ფურცელი, რომელიც შეიცავს მაიდენტიფიცირებელ ნიშანს ან რაიმე სახის გამოსახულებას, რომელიც დაკავშირებული არ არის ტესტურ დავალებასთან, არ გასწორდება,“ - წერია ბრძანებაში.