კოლუმბიის უნივერსიტეტის სტუდენტმა გიორგი მჭედლიშვილმა, გუნდთან ერთად, კომერციული თვითმფრინავის მომავლის მოდელი შექმნა, რომელმაც NASA-ს აერონავტიკის კონკურსში გამარჯვება მოიპოვა.
კონკურსში, რომელშიც ''კოლუმბიის კოსმოსური ინიციატივის'' გუნდმა გაიმარჯვა, ამერიკის წამყვანი უნივერსიტეტების, როგორც ბაკალავრის ისე მაგისტრატურის, გუნდები მონაწილეობდნენ. ამ გამარჯვების შესახებ გიორგი მჭელიშვილი საკუთარი ფეისბუქის გვერდზე წერს:
''ძალიან დიდი პატივია ჩემთვის და ჩემი თანაგუნდელებისთვის NASA-ს მიერ ჩვენი ტექნიკური ნაშრომის აღიარება... ჩვენ მომავალი კომერციული თვითმფრინავის სრულყოფილი მოდელი შევქმენით, რომელიც მოიხმარს ნაკლებ საწვავს, უმნიშვნელოდ აბინძურებს გარემოს და საგრძნობლად ამცირებს გამოწვეულ ხმაურს. საუბარია აღნიშნული მოდელის იმპლემენტაციაზე 2025-2035 წლებში... მინდა, მადლობა გადავუხადო ჩემს მეგობრებს თავდაუზოგავი შრომისთვის და რწმენისთვის, რომ შეგვეძლო ჩვენი წვლილი შეგვეტანა მომავლის აერონავტიკის განვითარებაში.''
როგორც გიორგი აღნიშნავს, აღნიშნულ გამოწვევაში კოლუმბიის უნივერსიტეტის გუნდი პირველად მონაწილეობდა. მათი პროექტის პრეზენტაცია 26 სექტემბერს გაიმართება, NASA-ს სათავო ცენტრში.