''ეტალონში'' მიღწეული წარმატება დიდი მოტივაციაა ჩემთვის'' - შოთა ჩახუნაშვილი, ''ეტალონის'' საზეიმო ფინალში მე-3 ადგილზე გასული მოსწავლე
24 ივნისს ბათუმის საზაფხულო თეატრში ყველაზე ფართომასშტაბიანი, 11 წლიანი გამოცდილების საგანმანათლებლო პროექტ ''ეტალონის'' გრანდიოზული ფინალი გაიმართა. მასში საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტისა და თბილისის 10 გამგეობის 83 ''ეტალონი-მოსწავლე'' მოსწავლე. ისინი ერთმანეთს ''საქართველოს ეტალონი მოსწავლის'' ტიტულის მოსაპოვებლად ეჯიბრებოდნენ.
პირველობისთვის ბრძოლა დაძაბული აღმოჩნდა. პირველ სამ ადგილზე გასულ მონაწილეს, თანაბარი 90-90 ქულა ჰქონდა. ყველაფერი სისწრაფემ გადაწყვიტა. რეკორდულად ყველაზე მცირე დროში - 72,01 წამში, ყველაზე მეტი სწორი პასუხის დაფიქსირება ლაილაშის სკოლის მე-11 კლასის მოსწავლემ ვახტანგ ჩაჩხიანმა შეძლო და ''2016-2017 სასწავლო წლის საქართველოს ეტალონი მოსწავლის'' ტიტულსაც დაეუფლა, ხოლო მესამე ადგილზე, ასევე 90 ქულით (93.71 წმ.) ზედა ვანის სკოლის მე-9 კლასის მოსწავლე შოთა ჩახუნაშვილი გავიდა
მიღწეული წარმატებისთვის ''ვანის ეტალონ მოსწავლეს'' განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ 500 ლარიანი ვაუჩერი გადასცა, ხოლო კომპანია ''გზამ'' -  4000 ლარიანი ფულადი პრიზი.
როგორც შოთა ჩახუნაშვილი აღნიშნავს, უფრო მეტის იმედი ჰქონდა:
''უფრო მეტის იმედი მქონდა, მაგრამ ჩემი ბრალი იყო, რომ ვიჩქარე. პროექტი არაჩვეულებრივია და ეს არის მოტივაცია ახალგაზრდა თაობისთვის. ეს წარმატება დიდი სტიმულია ჩემთვის. ვფიქრობ, რომ სწავლისკენ ბევრ ბავშვს მოუბრუნდება გული ამ პროექტის წყალობით. მადლობა მინდა გადავუხადო პროექტის წამყვანს, ბატონ გოჩა ტყეშელაშვილს.''
ზედა ვანის სკოლის დირექტორი ლიანა ნოზაძე აღნიშნავს, რომ სამეულში გასული მოსწავლეებიდან, შოთა ასაკით ყველაზე პატარაა და ხაზს უსვამს, რომ ღირსეული კონკურენცია გაუწია უფროსკლასელებს:
"შოთა არის საუკეთესო მოსწავლე, გამოირჩევა სანიმუშო დისციპლინით. თუ რაიმე კონკურსი არსებობს, თითქმის ყველა კონკურსში აქტიურად მონაწილეობას. სხვათა შორის, ბაღში როდესაც დადიოდა, იქ ჩატარდა ''ეტალონი'' (ბაღის წარმომადგენლებმა ჩაატარეს) და მაშინაც რაიონული მასშტაბით გამარჯვებას მიაღწია. ძალიან აქტიური ბიჭია. რაც შეეხება ''ეტალონის'' ფინალურ ღონისძიებას, მინდა ვთქვა, რომ ძალიან კარგად იყო ორგანიზებული. აღსანიშნავია ისიც, რომ შოთა მეცხრეკლასელია და იქ ძირითადად მეათე და მეთერთმეტეკლასელები იყვნენ და მათ ღირსეული კონკურენცია გაუწია.''
შოთა ჩახუნაშვილის მრავალმხრივ წარმატებულობაზე გვესაუბრება ზედა ვანის სკოლის მათემატიკის მასწავლებელი და შოთას კლასის ხელმძღვანელი ლონდა ფცქიალაძე:
"შოთა ჩემი სადამრიგებლო კლასიდანაა და მე მას მათემატიკას ვასწავლი. ის მათემატიკაში ძალიან წარმატებული მოსწავლეა და არამხოლოდ მათემატიკაში. როდესაც შოთა ''ეტალონის'' ფინალის მონაწილე გახდა, ეს ძალიან სასიხარულო და ამაღელვებელი ფაქტი იყო ჩემთვის. შემიძლია თამამად ვთქვა, რომ შვილის დაბადების შემდეგ ასეთი სიხარული არ განმიცდია. შოთა ყველაფერში კარგი ბავშვია, მოწესრიგებული, ზრდილობიანი. ის ჯერჯერობით კერძო ოლიმპიადებში მონაწილეობს. წელს ''კინგსის'' შემოდგომის სეზონზე რეგიონის გამარჯვებული გახდა, შარშან კი პირველი ხარისხის დიპლომის მფლობელი მათემატიკაში. ასევე კარგად ფლობს უცხო ენას. ღონისძიებაზე გეტყვით, რომ მას შემდეგ, რაც ბატონმა გოჩამ თქვა, რომ პირველ, მეორე და მესამე ადგილზე გასულებს ერთნაირი ქულები ჰქონდათ, ეს ჩემთვის შოთას გამარჯვებას ნიშნავდა. აქ დრომ გადაწყვიტა ყველაფერი, რამდენიმე წამმა. მადლობა ღონისძიების ორგანიზატორებს და ''ეტალონის'' ჯგუფს, რომ ასეთ კარგ საქმეს ემსახურება პროექტი და ასეთი სიამოვნების განცდის საშუალება მოგვცა.''
''ეტალონში'' მიღწეული წარმატება დიდი სტიმულია, აღნიშნავს ჩვენთან საუბრისას შოთას დედა მაია მინაშვილი:
''ეტალონი'' ძალიან კარგი პროექტია. ჩემი შვილი მეცხრეკლასელია და ამ შედეგით კმაყოფილი ვარ. შოთა წარმატებული ბიჭია, ბევრ კონკურში აქვს მიღებული მონაწილეობა და ყველგან წარმატებას მიაღწია. ''ეტალონის'' ფინალზე შემიძლია გითხრათ, რომ ძალიან კარგად იყო ორგანიზებული. დიდი მადლობა ყველაფრისთვის. ეს გამარჯვება დიდი სტიმულია ჩვენთვის.''
24 ივნისს ბათუმში გამართული ფინალი 2016-2017 სასწავლო წლის ციკლის დაგვირგვინება გახლდათ. წლის განმავლობაში საქართველოს მასშტაბით 80-ზე მეტი შეხვედრა და ''ეტალონის'' ღონისძიება ჩატარდა. თითოეულ ღონისძიებაზე რაიონის, ქალაქის, მუნიციპალიტეტის ''ეტალონი მოსწავლე'' ვლინდებოდა.
სოციალურ-საგანმანათლებლო მედიაპროექტი ''ეტალონი'' 11 წელია არსებობს. სამი წელია, რაც ტელევიზიით არ გადაიცემა. 2014 წლის  ''ეტალონის'' შემოქმედებითი გუნდი საქართველოს რეგიონებში გავიდა პროექტის ახალი, ნოვატორული სტრატეგიით.
საქართველოს ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატ ''ეტალონის'' ჩატარება გულისხმობს უკლებლივ ყველა მუნიციპალიტეტსა და თვითმმართველ ქალაქში ''ეტალონის'' კონკურსების არასატელევიზიო ფორმატით ადგილებზე გამართვას.