ახალციხის მუნიციპალიტეტის, ვალის N2 საჯარო სკოლის მოსწავლეები საერთაშორისო კონფერენციაში - „დემოკრატია სკოლაში“ მონაწილეობდნენ.
საერთაშორისო კონფერენცია, რომელსაც თბილისში მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულმა ცენტრმა ვერგელანდის ევროპულ ცენტრთან ერთად ნორვეგიის საგარეო საქმეთა სამინისტროს მხარდაჭერით უმასპინძლა, საერთაშორისო გამოცდილების ურთიერთგაზიარებასა და სამომავლო ერთობლივი პროექტების ინიცირებას მიეძღვნა.
კონფერენციაში განათლების ექსპერტები, პრაქტიკოსი პედაგოგები, სკოლების წარმომადგენლები, საქართველოდან, მოლდოვადან, უკრაინიდან, საფრანგეთიდან და ნორვეგიიდან განათლების სპეციალისტები მონაწილეობდნენ.
კონფერენცია მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორმა, ბერიკა შუკაკიძემ, გახსნა.
ორი დღის განმავლობაში კონფერენციის მონაწილეები სკოლებში ევროპის საბჭოს დოკუმენტის- „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩოს" დანერგვის პრაქტიკას გაეცნენ, გამოწვევებზე, რისკებზე და სამომავლო ინიციატივებზე იმსჯელეს.
კონფერენციაზე მონაწილე ქვეყნების წარმომადგენელი სკოლების წარმატებული პრაქტიკა გამოიფინა, თუ როგორ ნერგავენ სკოლები ევროპის საბჭოს „დემოკრატიული კულტურის კომპეტენციების ჩარჩოს" და როგორ ავითარებენ დემოკრატიულ კულტურას.
ორდღიანი კონფერენცია „რეგიონული თანამშრომლობისა და უკრაინას, საქართველოსა და მოლდოვას შორის წარმატებული გამოცდილების გაზიარების“ პროექტის ფარგლებში გაიმართა.
კონფერენციაზე პროექტის ფარგლებში მიღწეული შუალედური შედეგები შეჯამდა და  შემდგომი თანამშრომლობისათვის ახალი ინიციატივები დაისახა.