მიხეილ ჩხენკელმა განათლების მინისტრად მეორედ დანიშვნის შემდეგ, პირველი კომენტარი გააკეთა და აღნიშნა, რომ სკოლის მასწავლებლებისთვის ხელფასების ზრდა გაგრძელდება. ამასთან, ხელფასები მოემატებათ უმაღლესი განათლების პროფესორებსა და პროფესიული სასწავლებლების მასწავლებლებსაც.
„განათლება არის ჩვენი ხელისუფლების და გუნდის სტრატეგიული პრიორიტეტი, თუმცა აუცილებლად უნდა გამოვყო კულტურა და სპორტი, როგორც უაღრესად მნიშვნელოვანი მიმართულებები, რომლებსაც მნიშვნელოვანი ყურადღება მიექცევა. მე როგორც პრემიერ-მინისტრის მრჩეველი, განათლების საკითხებში აქტიურად ვიყავი ჩართული განათლების მიმდინარე კომპლექსური რეფორმის დაგეგმვასა და შექმნაში.
განათლების რეფორმა, რასაკვირველია გაგრძელდება და გაგრძელდება უფრო სწრაფი და კომპლექსური ტემპებით. ეს რეფორმა უაღრესად მნიშვნელოვანია ჩვენი განათლების სისტემისთვის. ყურადღება მიექცევა ყველა მიმართულებას. ამათან გამოვყოფდი პედაგოგებისთვის ხელფასების ზარდა, სკოლებში პერსონალისთვის ხელფასების ზრდას - ეს უაღრესად მნიშვნელოვანი საკითხია. პედაგოგებისთვის ხელფასების ზრდა გაგრძელდება.
აქვე მინდა განსაკუთრებული ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია იგივე მოხდეს უმაღლესი სასწავლებლების პროფესორებისთვის, ჩვენი მეცნიერებისთვის და პროფესიული სასწავლებლების პედაგოგებისთვის. ეს აუცილებლად უნდა გაკეთდეს.
მინდა ასევე გითხრათ, რომ სკოლების მიმართულებით დიდი მნიშვნელობა აქვს სკოლების ავტონომიის ზრდას და ამ მიმართულებითაც იქნება სერიოზული ნაბიჯები გადადგმული.
როგორც მოგეხსენებათ, პროფესიული განათლება ასევე გახლავთ ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიმართულება, რადგან ის პირდაპირ დაკავშირებულია დასაქმებასთან. შესაბამისად ახალი იდეები და მიმართულებები იქნება რათა გაიზარდოს პროფესიული განათლების პოპულარიზება.
ასევე ჩემთვის პრიორიტეტია უმაღლესი განათლება და მეცნიერება და ყურადღება მიექცევა ამ მიმართულებით რეფორმებს“, - განაცხადა მიხეილ ჩხენკელმა.