როდის გახდება ცნობილი რა ცვლილებები შედის 2020 წლის ეროვნული გამოცდების ისტორიის ტესტებში?!
11-09-2019
რა ცვლილებები შევა ერთიანი ეროვნული გამოცდების ისტორიის ტესტებში, ამის შესახებ ცნობილი ოქტომბრის თვეში გახდება. როგორც etaloni.ge-სთან შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ისტორიის ჯგუფის წარმომადგენელი მიხეილ ბახტაძე აცხადებს, ცვლილებები საცდელი ტესტირების ჩატარების შემდგომ გამოქვეყნდება.
რაც შეეხება 2019 წლის ისტორიის ტესტებში მიღებულ შედეგებს, მიხეილ ბახტაძე აღნიშნავს, რომ სხვა საგნებთან შედარებით, ისტორიაში ცუდი მაჩვენებელი არ დაფიქსირებულა, თუმცა აბიტურიენტებისთვის კვლავ პრობლემას წარმოადგენს ტექსტის ანალიზი და საკუთარი მოსაზრების გადმოცემა.
- ისტორიის გამოცდაში 2 უმაღლესი ქულა დაიწერა, როგორ შეაფასებდით მიღებულ შედეგებს და წინა წელთან შედარებით, რამდენად განსხვავებული იყო წელს მიღებული შედეგები?
- წლევანდელი შედეგები დაახლოებით ისეთივეა, როგორიც წინა წლებში იყო. ისტორიას ან გეოგრაფიას ყველაზე მეტი აბიტურიენტი (11 ათასიდან 13 ათასამდე აპლიკანტი) ირჩევს დამატებით საგნად და მათგან მხოლოდ 8-10% ვერ ლახავს ზღვარს, რაც დამეთანხმებით, სხვა საგნებთან შედარებით არცთუ ისე ცუდი მაჩვენებელია.
- ისტორიის პირველი და მეორე ვარიანტის გამსვლელ ქულებს შორის 4-ქულიანი სხვაობაა. არც უმაღლესი ქულა დაიწერა. რატომ გაუჭირდათ მეორე ვარიანტის დაწერა აბიტურიენტებს?
- აბიტურიენტებს მეორე ვარიანტში გაუჭირდათ პასუხის გაცემა N37 დავალებაზე, რომელიც მოითხოვდა რუკის ანალიზს, ასევე გაუჭირდათ N38 დავალების სწორად შესრულება, სადაც უნდა გაეანალიზებინათ წერილობითი წყარო.
- რომელ საკითხში უშვებენ ყველაზე მეტ შეცდომას აბიტურიენტები?
- აბიტურიენტებს შედარებით უჭირთ საკუთარი მოსაზრების გადმოცემა და მისი სათანადო არგუმენტაცია; მაგალითად, დავალებები 35 და 36, რომლებიც ღიაპასუხებიანი დავალებებია და მოითხოვს ეპოქის ცოდნას, კრიტიკული ანალიზისა და არგუმენტაციის უნარს.
- მომავალ წელს ისტორია მესამე სავალდებულო საგნად იქნება ერთიან ეროვნულ გამოცდებზე ჩასაბარებელი. რა ტიპის ცვლილებები შევა ტესტებში?
- ცვლილებები ნამდვილად იგეგმება. დეტალური ინფორმაცია სიახლეებთან დაკავშირებით, სავარაუდოდ, ოქტომბერში გამოქვეყნდება, მას შემდეგ, რაც საცდელი ტესტირების შედეგები განიხილება საკონსულტაციო საბჭოსთან ერთად.
ასევე იხილეთ: 2020 წლის ეროვნული გამოცდებისთვის დარგის მიხედვით ჩასაბარებელი საგნები ცნობილია - განათლების მინისტრის ბრძანება
2020 წლისთვისათემატიკის ტესტში ცვლილებები იგეგმება - „აბიტურიენტები სიღრმისეულად არ სწავლობენ მათემატიკას“
„აბიტურიენტთა ნაწილს წარმოდგენაც კი არა აქვს ტესტის ფორმატზე“ - ქართულის გამოცდას ჯგუფის ხელმძღვანელი ნანა ლოლაძე აფასებს