სკოლებში 2019-2020 წლის შემოდგომის სასწავლო სემესტრიდან ახალი საგანი „თავდაცვა და უსაფრთხოება“ დაინერგება. ახალ საგანში 2008 წლის აგვისტოს ომის ისტორიის შესახებ იქნება ინფორმაცია მოცემული.
განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის ცნობით, ირინა აბულაძის განაცხადებით, საგნის პედაგოგები სამხედრო პირები იქნებიან.
„ამ საკითხზე ვმუშაობთ თავდაცვის სამინისტროსთან. მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ექსპერტებმა შეიმუშავეს პროფესიული განვითარების მოდული. სკოლები იქნება, როგორც თბილისის ისე რეგიონების. მოგეხსენებათ, რომ საკითხები, რომელებიც სამოქალაქო თავდაცვასთან და პატრიოტიზმთან არის დაკავშირებული, ისედაც შედის სამოქალაქო განათლების საგანში, თუმცა ამ საგნის უნიკალურობა იმაში მდგომარეობს, რომ საკმაოდ პრაქტიკული კურსია - მოსწავლეებს აცნობს ეროვნული გმირების შესახებ ისტორიებს, ასევე უახლესი ისტორიის ფაქტებზე აკეთებს აქცენტს, მათ შორის 2008 წლის აგვისტოს ომზე და ა.შ.“-აღნიშნა მინისტრის მოადგილემ.
აბულაძის თქმით, 2008 წლის აგვისტოს ომთან დაკავშირებით აქცენტი მოსწავლეებთან იმ მიმართულებით გაკეთდება, რაც მნიშვნელოვანია რომ იცოდნენ.
„რა პოლიტიკური საფრთხეების წინაშე იდგა ქვეყანა, როგორც 2008 წელს, ისე უახლესი წარსულის განმავლობაში. მას შემდეგ როგორ განვითარდა მოვლენები. მოსწავლეები უფრო ფართო რაკურსში დაინახავენ ამ ყველაფერს. საგანს ისწავლიან საშუალო საფეხურის მოსწავლეები. საგანის სწავლისას იქნება მსჯელობისა და დებატების ფორმატი. მნიშვნელოვანია, მოსწავლეებს მიეწოდოთ ინფორმაცია და მათ ამაზე იმსჯელონ, თავად გააანალიზონ სხვადასხვა მოვლენა და დასვან ის კითხვები, რაც ჩვენი ქვეყნის უახლეს ისტორიას უკავშირდება“,-განაცხადა მან.
კითხვაზე რამდენად შეძლებენ სამხედროები მოსწავლეებთან ურთიერთობას, მინისტრის მოადგილის განმარტებით, მათ სპეციალისტების მიერ შემუშავებული გზამკვლევები ექნებათ.
„მათ აქვთ სპეციალისტების მიერ შემუშავებული გზამკვლევები, რომელიც უნდა დანერგონ. ამასთან ცხადია, ამ პროცესს ჩვენ გავუწევთ მონიტორინგს და პროცესშივე დავეხმარებით. პილოტირების შედეგი გვაჩვენებს როგორ და რა მიმართულებით უნდა გავაგრძელოთ მუშაობა. საგნის სწავლება შემდეგი სასწავლო სემესტრიდან დაიწყება. თუ რამდენ სკოლაში იქნება, ეს დამოკიდებული იქნება ტრენინგის შედეგებზე, თუმცა ჩვენ ვფიქრობთ, რომ ეს იქნება, 10-დან 20 სკოლამდე თბილისსა და რეგიონებში“,-განაცხადა ირინა აბულაძემ.