დამტკიცდა ბავშვის უფლებების უმაღლესი განათლების დარგობრივი მახასიათებელი - აკადემიური განათლების სტანდარტი, რომელიც ბავშვის უფლებების სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამებისთვის განსაზღვრავს კვალიფიკაციის მისანიჭებლად აუცილებელ სწავლის შედეგების მინიმალურ მოთხოვნებს და ამ შედეგების მიღწევისათვის საჭირო სწავლა-სწავლების, შეფასებების მიდგომებს.
დოკუმენტის მოქმედების ვადა 7 წელია, ხოლო ბავშვის უფლებების სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამის შესაბამისობის მონიტორინგი შესაძლებელია განხორციელდეს პერიოდულად, მოქმედი აკრედიტაციის სტანდარტების და შეფასების პროცედურების საფუძველზე.
ბავშვის უფლებების სამაგისტრო საგანმანათლებლო პროგრამა აერთიანებს სხვადასხვა დისციპლინას, კურსდამთავრებულები კი საქმდებიან ბავშვების უფლებადამცველებად, ბავშვთა საკითხებთან დაკავშირებულ სხვადასხვა სფეროში, მათ შორის, ფსიქო-სოციალური, განათლების, ჯანდაცვის, მართლმსაჯულების, კულტურისა და სპორტის და ა.შ. მაგალითად, შემდეგ პოზიციებზე:
• სოციალური დახმარების კონსულტანტებად ბავშვებისა და ოჯახების, ჯგუფების, თემებისა და ორგანიზაციებისათვის, ბავშვების პიროვნულ და სოციალურ სირთულეებზე რეაგირებისათვის;
• შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე (შშმ) ბავშვებისა და ახალგაზრდების უფლებრივი მდგომარეობის შეფასების სპეციალისტებად;
ინსტრუქტორ-განმანათლებლებად რესოციალიზაციის აქტივობებში;
უფლებადამცველებად სოციალური დახმარების სამსახურში, ფსიქო-სოციალური მხარდაჭერის მომსახურებებში;
• სოციალური რეინტეგრაციის და ბაღის/სკოლის მრჩევლებად;
• სკოლის მედიატორებად;
• ბავშვის დაცვისა და მხარდაჭერის მუნიციპალური სამსახურის წარმომადგენლად;
• კონსულტანტებად პირველადი ჯანდაცვის ცენტრებში;
მკვლევრებად;