ვაჟა-ფშაველას სახელობის ქალაქ რუსთავის N23 საჯარო სკოლაში პროექტებით სწავლება წარმატებით მიმდინარეობს.
მე-2გ კლასში (მასწავლებელი: ე. იაშვილი) ჩატარდა საინტერესო პროექტი თემაზე - „მთის და ბარის მდინარე“, რომლის ფარგლებშიც მოსწავლეებმა შეისწავლეს, როგორ იბადება და ვითარდება მდინარე მთაში, როგორ იცვლება მისი კალაპოტი, სიჩქარე და ფორმა, სანამ დაბლობზე ჩადგება და ჩაედინება ზღვაში ან ტბაში.
თეორიული ცოდნის განმტკიცების მიზნით ბავშვებმა თავიანთი წარმოდგენები მაკეტების სახით გამოხატეს. მათ სხვადასხვა მასალისგან (ქაღალდი, პლასტილინი, ბამბა, ხე, მწვანე ბალახი და სხვა ბუნებრივი თუ ხელოვნური ნივთიერებები) საკუთარი ხედვით შექმნეს მდინარის გზა მთიდან ბარში.
მაკეტებზე მკაფიოდ ჩანს: თოვლიანი მწვერვალები, საიდანაც იწყება მდინარე; ვიწრო, სწრაფი დინების კალაპოტები მთაში; მდორე, განიერი და მოსახვევებით გამორჩეული მდინარე ბარში.
ამ პროექტმა არა მხოლოდ ღრმად გააცნო მოსწავლეებს გეოგრაფიული პროცესები, არამედ განუვითარა შემოქმედებითი აზროვნება, გუნდური მუშაობის უნარი.