საბავშვო ბაღებში საგანმანათლებლო პროცესის დაგეგმვისა და შეფასების მეთოდოლოგიის დოკუმენტში გაწერილია ის აუცილებელი პუნქტები, რომლებიც სკოლამდელმა დაწესებულებამ უნდა გაითვალისწინოს კურიკულუმის ხარისხიანად დასანერგად:
პირველ ყოვლისა, ბაღში უნდა მოქმედებდეს საგანმანათლებლო პროცესის დაგეგმვის პრაქტიკა, რომელიც ეფუძნება როგორც შერჩეული/შექმნილი კურიკულუმს ასევე ბავშვების ინდივიდუალურ ინტერესებსა და საჭიროებებს და ითვალისწინებს ბავშვის სწავლისა და განვითარებისთვის მრავალფეროვანი თამაშის მნიშვნელობას. საგანმანათლებლო პროცესის დაგეგმვის პრაქტიკა აუცილებლად უნდა იყოს „საგანმანათლებლო პროცესის დაგეგმვის და შეფასების მექანიზმის“ სახით;
ასევე, უნდა არსებობდეს ყველა ბავშვისათვის საკმარისი და მრავალფეროვანი რესურსი, იმისათვის, რომ კურიკულუმის მიზნები მიღწეულ იქნას;
ფიზიკური გარემო იმგვარად უნდა იქნას მოწყობილი, რომ ბავშვებს შეეძლოთ მრავაფლეროვან საქმიანობების წამოწყება და სხვადასხვა თამაშების თამაში;
გასათვალისწინებელია, რომ ბავშვების შეფასება ხდება რეგულარულად დაკვირვებისა და ოჯახების ჩართულობის საფუძველზე და ამ შეფასების საფუძველზე ხდება საგანმანათლებლო პროცესის დაგეგმვა ან ცვლილება.