იოსებ ოცხელის სახელობის ქალაქ ქუთაისის N2 საჯარო სკოლაში მოსწავლეთა ცოდნის გაღრმავებასა და სხვადასხვა მიმართულებით ცნობიერების ამაღლებაზე პროფესიონალ პედაგოგთა გუნდი ზრუნავს.
ამიტომაც, სკოლაში არაერთი თემატური აქტივობა თუ ღონისძიება ეწყობა. ამჯერად, მკითხველთა კლუბმა „წიგნიერი“ მორიგი სხდომა გამართა, რომელიც მხატვარს, რეჟისორს მწერალსა და მოქანდაკეს - რეზო გაბრიაძეს მიეძღვნა.
მოზარდებს რეზო გაბრიაძის ცხოვრება და შემოქმედება კინომცოდნე თამთა თურმანიძემ გააცნო. მან მოსწავლეებს აჩვენა ნაწყვეტები ანიმაციური ფილმიდან „ჰარი, ჰარალე, დედაო“, რომელიც მწერლის ცხოვრების, მათ შორის, ქუთაისში გატარებული ბავშვობის შესახებ მოგვითხრობს. კლუბის წევრებმა პრეზენტაცია გამართეს, ისაუბრეს რეზო გაბრიაძის ნაწარმოებების შესახებ და სტუმარს კითხვები დაუსვეს.
„რეზო გაბრიაძე - მხატვარი, რეჟისორი, მწერალი, მოქანდაკე, რომლის შემოქმედება სიკეთითა და იუმორით არის გამსჭვალული და მოგვითხრობს, ერთი შეხედვით, უბრალო, მაგრამ სამუდამოდ დასამახსოვრებელ ისტორიებს. გაბრიაძის სამყარო არავის და არაფერს ჰგავს. გამორჩეულობას კი ავტორის ნიჭიერება განაპირობებს.
კლუბის შეკრება მეტად საინტერესო აღმოჩნდა. დაგეგმილია კიდევ სხვა აქტივობები დიდი ხელოვანის შემოქმედების უკეთ გასაცნობად“,- ამბობენ სკოლაში.