„გამოცდილი დირექტორისთვის ახალი სტანდარტი ფუნქცია-მოვალეობების ერთგვარი შეხსენება და მეტი სტიმულია “- ხაშურის N2 სკოლის ხელმძღვანელი თამარ მახათაძე
18-10-2022
„მე ის მასწავლებელი მიმაჩნია თავისი საქმის პროფესიონალად, რომელიც ახერხებს საგაკვეთილო პროცესში ყველა მოსწავლის ჩართვას და მნიშვნელოვანი ცოდნის მოზარდებამდე დაყვანას“- აღნიშნავს etaloni.ge-სთან საუბარში დავით კაკიაშვილის სახელობის ხაშურის N2 საჯარო სკოლის დირექტორი თამარ მახათაძე, რომელიც არაერთი წელია მომავალი თაობების აღზრდის კეთილშობილურ საქმეს ღირსეულად ემსახურება და საგანმანათლებლო სიახლეებს სამაგალითოდ უწყობს ფეხს.
etaloni.ge მას სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხზე კომპეტენტური აზრის მოსასმენად დაუკავშირდა.
- რას ფიქრობთ დაწყებით კლასებში საგნობრივ სწავლებაზე? თუ არის აღნიშნული მეთოდი თქვენ სკოლაში დანერგილი? რა დადებით და უარყოფით მხარეებს ხედავთ სწავლების ამ მიდგომაში?
- ჩვენს სკოლაში უკვე დ/ კლასებში დაინერგა საგნობრივი სწავლება, რაც კანონზომიერად განაპირობა მასწავლებელთა სერტიფიცირებამ. აღნიშნულს აქვს როგორც დადებითი ასევე უარყოფითი მხარეები. დასაწყისში უძნელდებათ მოსწავლეებს სხვადასხვა მასწავლებლებთან ურთიერთობა, მაგრამ გარკვეული  დროის შემდეგ ეს პრობლემა იხსნება, თანდათანობით ეგუებიან მაღალ კლასებში შემსვლელ მასწავლებელთა რაოდენობის ზრდას, რაც ხელს უწყობს სოციალიზაციის პროცესს.
- როგორც ცნობილია, დამტკიცდა საჯარო სკოლის დირექტორის ახალი სტანდარტი. როგორია თქვენი შეხედულება განახლებულ დოკუმენტზე ? თქვენთვის საინტერესო რომელ საკვანძო საკითხებს გამოყოფდით ახალ სტანდარტში ?
- ახალი სტანდარტი განსაზღვრავს იმ ცოდნასა და უნარ-ჩვევებს, რომლებსაც უნდა ფლობდეს სკოლის დირექტორი, აგრეთვე ვალდებულებებსა და უფლებებს. გამოცდილი დირექტორისთვის ეს ერთგვარი შეხსენებაა და მეტი სტიმულია უკეთესად მუშაობისთვის, ხოლო ახალბედა დირექტორისთვის გზამკვლევი სამაგიდო და ყოველდღიური მუშაობისთვის. ჩემთვის უფრო მეტად საინტერესოა ინდიკატორები.
- რას ნიშნავს თქვენთვის სასკოლო გარემო და როგორ აღწერდით მას თქვენი სკოლის მაგალითზე?
- სასკოლო გარემო ერთ-ერთი და მეტად მნიშვნელოვანია სწავლა-სწავლების პროცესისთვის. ამ კუთხით ჩვენი სკოლა ნაწილობრივ აკმაყოფილებს მოთხოვნებს, მაგრამ სრულყოფილებისთვის აუცილებელია ყველა მასწავლებელს ან საგნობრივი კათედრების მიხედვით გვქონდეს ტექნიკური თვალსაზრისით გამართული კაბინეტ- ლაბორატორიები.
- ახალი სასწავლო წლის დადგომასთან ერთად თქვენი სკოლისთვის საინტერესო რომელ სიახლეებს გამოყოფდით განსაკუთრებით ?
- საინტერესო სიახლეებიდან გამოვყოფდი მესამე თაობის ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებული სიახლეების დანერგვას, მნიშვნელოვან პროექტებზე მუშაობას. ამასთან, ჩვენთვის ყველაზე გამორჩეული სიახლეა ის, რომ უახლოეს პერიოდში იწყება აზიის ფონდის დაფინანსებით სკოლის მთლიანი რეაბილიტაცია.
- თქვენი აზრით რას უნდა მიანიჭოს მასწავლებელმა სწავლების დროს ყველაზე დიდი მნიშვნელობა ?
- მე ის მასწავლებელი მიმაჩნია თავისი საქმის პროფესიონალად, რომელიც ახერხებს საგაკვეთილო პროცესში ყველა მოსწავლის ჩართვას და მნიშვნელოვანი ცოდნის მოსწავლეებამდე დაყვანას.