ვარლამ ძიძიგურის სახელობის, ხონის მუნიციპალიტეტის, სოფელ მათხოჯის საჯარო სკოლაში საგაკვეთილო პროცესი აქტიურ რეჟიმში მიმდინარეობს და მოსწავლეებიც დიდი ინტერესით ერთვებიან სასკოლო ცხოვრებაში.
ახლახან მათხოჯის საჯარო სკოლის VI კლასის მოსწავლეები, დამრიგებელთან - აზა ფირცხალავასთან ერთად, ხონის ისტორიულ მუზეუმს სტუმრობდნენ.
„ბავშვებს გიდობა გაუწია ხონის სიამაყემ, ისტორიკოსმა, მწერალმა და კოლორიტმა, ბატონმა ავთნდილ ფაილოძემ, რომელიც მოსწავლეებს ესაუბრა ეროვნული განძის შესახებ. აჩვენა საცავში დაცული ექსპონატები, ასევე ქართული ენის უნიკალური სახელმძღვანელოები, ესაუბრა ხონელ მეცენატზე - ივანე შარაშენიძეზე და გააცნო საინტერესო ფაქტები.
დიდი მადლობა გვინდა გადაუხადოთ მუზეუმის დირექტორს, ქალბატონ:მანანა ჯოხიძეს, ბატონ ავთო ფაილოძეს, ქალბატონ ჩიტო კერესელიძესა და მუზეუმში მომუშავე ყველა თანამშრომელს გულთბილი, საინტერესო მასპინძლობისათვის“, - აღნიშნულია სკოლის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.