„მასწავლებელმა გამოცდებსა და კრედიტების დაგროვებაზე კი არა, სკოლის განვითარებაზე უნდა იზრუნოს“ - სამინისტროს ექსპერტები ზოგადი განათლების რეფორმაზე
01-04-2022
ზოგადი განათლების რეფორმა დღემდე რჩება საგანმანათლებლო საზოგადოების განხილვის საგნად. ზოგს მოსწონს, ზოგს - ნაკლებად, თუმცა ასეა თუ ისე, ფაქტია, სიახლეები ყველა სფეროში საჭიროა და ისიც უდავოა, რომ სწორედ რეფორმის დახმარებით, სკოლები შეძლებენ, უპასუხონ თანამედროვე გამოწვევებს. ზოგადი განათლების რეფორმას სფეროს ექსპერტები აფასებენ:
შალვა ტაბატაძე აღნიშნავს, რომ ახალი მიდგომების დანერგვაა წარმატების საფუძველი:
„ვცხოვრობთ დინამიურ საზოგადოებაში, რომელიც მუდმივი ცვლილებების პროცესშია და განათლებამაც უნდა აუწყოს ფეხი ამ ცვლილებებს; ძიებაზე დაფუძნებული ახალი მიდგომების დანერგვა არის წარმატების საფუძველი და მნიშვნელოვანია, ამ თვალსაზრისით რეფორმა გაგრძელდეს“.
ნათია ანდღულაძე: „სწორი მიმართულება არის მასწავლებლის მიერ სკოლის, როგორც ორგანიზაციის მხარდაჭერა; განათლების რეფორმა მოიაზრებს, არა ინდივიდუალურად, მასწავლებლებისთვის მოწყვეტილ თემატიკაზე ტრენინგების ჩატარებას, არამედ სკოლის მიმდინარე უშუალო ამოცანათა მკაფიო მხარდაჭერას. ნაცვლად იმისა, შევაფასოთ კონკრეტული მასწავლებელი, ვაფასებთ სკოლას, სწავლა-სწავლების პროცესის შედეგებითა და იმ გარემოთი, რომელსაც მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისთვის ქმნის. ნაცვლად იმისა, მასწავლებელმა იზრუნოს გამოცდებისა და კრედიტების დაგროვებაზე, ის იზრუნებს სკოლის განვითარებაზე“.