ავსტრიაში არავაქცინირებულებისთვის ჯარმები მარტიდან დაწესდება. ამის შესახებ კანცლერმა კარლ ნეჰამერმა განაცხადა.
როგორც ცნობილია, პირველ ეტაპზე, ხელისუფლება ყველა ოჯახს წერილს გაუგზავნის, რათა ახალი წესების შესახებ აცნობოს. მარტის შუა რიცხვებიდან კი პოლიცია რუტინული შემოწმების დროს, ადამიანების ვაქცინაციის სტატუსის შეამოწმებს. ადამიანები, რომლებიც ვაქცინაციის დამადასტურებელ დოკუმენტს არ წარადგენენ, 600 ევრომდე თანხით დაჯარიმდებიან. ზოგიერთ შემთხევაში კი ჯარიმის ოდენობამ შესაძლოა 3600 ევრო შეადგინოს.
ავსტრიის კანცლერის კარლ ნეჰამერის განცხადებით, კანონი გავრცელდება ქვეყანაში მცხოვრებ ყველა ზრდასრულზე, გარდა იმ შემთხვევებისა, როცა ადამინები სამედიცინო პრობლემების გამო ვერ იცრებიან.
ავსტრიის პოლიტიკის პირველ ეტაპზე არავაქცინირებული მიიღებს წერილობით შეტყობინებას. მარტის შუა რიცხვებიდან პოლიცია და სხვა ოფიციალური პირები დაიწყებენ ვაქცინის სტატუსის შემოწმებას, ჯარიმების დაწესებას და საჭიროების შემთხვევაში ვაქცინაციის დანიშვნას. განგრძობადი წინააღმდეგობა ერთი თვის შემდეგ კიდევ 600 ევროს ოდენობის ჯარიმას გამოიწვევს.
ჯარიმები შეიძლება გაუქმდეს ვაქცინის მიღებით იდენტიფიცირებიდან ორი კვირის განმავლობაში.
აღნიშნული კანონი ვენის ქუჩებში 20 000-ზე მეტმა ადამიანმა გააპროტესტა.