როგორ მიმდინარეობს სასწავლო პროცესი, რას ფიქრობს კომპლექსურ დავალებებთან და სწავლების ამ ფორმატთან დაკავშირებით, როგორია ვაქცინირებულ პედაგოგთა რაოდენობა, ამ და სხვა საკითხებთან დაკავშირებით Etaloni.ge-სთან ქობულეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა სამების საჯარო სკოლის დირექტორი მზემზე კახიძე საუბრობს.
- ამჟამად დამაკმაყოფილებლად, ვინაიდან სწავლება დასწრებითია;მოსწავლეებს და მშობლებს რა თქმა უნდა დისტანციური სწავლება არ სურთ, მაგრამ მაინც ეშინიათ.
- კომპლექსური დავალებების შეფასებას მოვახდენ დირექტორად მუშაობის, პედაგოგიური და ოჯახის დღევანდელი პრაქტიკიდან და გამოცდილებიდან გამომდინარე. კომპლექსური დავალების შესრულებას ახალი სახელმძღვანელოებების მიხედვით (VIII,  IX კლასი) შეძლებს რამდენიმე მოსწავლე, ისიც გონიერი მშობლის ან მასწავლებლის დახმარებით. პრობლემაა მაღალმთიანი მცირე კონტიგენტიანი სკოლებისთვისაც, სადაც ჯგუფური მუშაობის შესაძლებლობა არ არის.
- ნებისმიერი კლასგარეშე მუშაობა ნულამდეა დასული.
- როგორც მშობლები აღნიშნავენ, არსებული სიტუაციის და მისგან გამომდინარე გაცდენებისა თუ სწავლების ფორმატის გათვალისწინებით მოსწავლეებს ხშირად ექმნებათ სასწავლო პროგრამის ათვისების სირთულე. რამდენად ემხრობით (ან აპირებთ) მსგავს შემთხვევებში სასწავლო დღედ გამოყენებული იქნას შაბათი დღე ?
-  შაბათი დღის გამოყენებას არ ვემხრობი, რადგან ძირითადად არაფერი შეიცვლება.
- აუცრელია 12% და მასწავლაბელები უახლოეს მომავალში აიცრებიან.