რა არის წარმატებისთვის აუცილებელი და რა სჭირდება მომავალ თაობებს; ყველაზე ხშირად რას ახსენებს საკუთარ თავს და რა არის ის, რაც ეხმარება, როგორც დირექტორს - აღნიშნულ საკითხებზე etaloni.ge ხულოს მუნიციპალიტეტის სოფელ აგარის საჯარო სკოლის დირექტორის გურამ მარკოიძის ბლიც-ინტერვიუს გთავაზობთ:
- ცოდნის დონის ამაღლების, ჩამოყალიბების, ადამიანებთან ურთიერთობის,  პატივისცემის, სიკეთის, სიყვარულის, მეგობრობისა და სხვა დადებითი თვისებების შესწავლის კერა.
- სიამოვნებას, რათა მეტად მოტივირებულები და თავდაჯერებულები ვიყოთ.
- მეტი ყურადღება, სიმართლის დანახება, ობიექტურობა და ყველაზე უმთავრესი წიგნის სიყვარული.
- ბევრი რამ ისე არ იყო, როგორც დღეს, მაგალითად ინტერნეტი, არც ასეთი ბიბლიოთეკა არ ქონდა სკოლას, მაგრამ დღეს ეს ყველაფერი ხელმისაწვდომია და მსიამოვნებს მოსწავლეებს ასეთ პირობებში რომ უხდებათ სწავლა.
- გაცილებით მეტი ურთიერთობა მქონდეს მასწავლებლებთან, მოსწავლეებთან და მშობლებთან და ეს ყველა ურთიერთობა სასიამოვნოა, იმიტომ, რომ მოსწავლე-ახალგაზრდობასთან მაქვს უმთავრესად საქმე და როდესაც ამ საპასუხისმგებლო საქმეში ხელმძღვანელის ფუნქციების შესრულებას მეკისრება, ვცდილობ მიზანს მივაღწიო. ალბათ სულ თუ არაფერი, მაგალითის მიმცემი უნდა იყო სკოლის ყველა მუშაკისთვის, მოსწავლეებისთვის და მათი მშობლებისთვის. საერთო ენის გამონახვა უნდა შეგეძლოს. დირექტორობა მეხმარება, აღმოვაჩინო თითოეულ მათგანში შესაძლებლობები და სკოლის ინტერესებიდან გამომდინარე შევაფასო და გამოვიყენო.
- არასდროს დავკარგო პასუხისმგებლობის გრძნობა, ვიყო აქტიური და სამართლიანი.
- იყო შრომისმოყვარე, დასახო მიზანი და არასდროს დაკარგო მომავლის იმედი.