NDI-ის უახლესი კვლევის თანახმად, გამოკითხულთა 11% ეროვნული მნიშვნელობის საკითხად განათლებას ასახელებს. პრიორიტეტულ ნუსხაში განათლება მეექვსე ადგილს იკავებს.
NDI-ის კითხვაზე, რომელი ეროვნული დონის საკითხებია თქვენი და თქვენი ოჯახისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანი? - შედეგები ასე გამოიყურება: სამუშაო ადგილები - 46%, სიღარიბე - 37%, ფასების ზრდა/ინფლაცია - 31%; ტერიტორიული მთლიანობა – 22%; კორონავირუსი - 16%; განათლება- 11%.
ცნობისთვის, NDI-ის კვლევა 2020 წლის 17-24 დეკემბრის პერიოდში საქართველოს მასშტაბით 2,053 სატელეფონო ინტერვიუს წარმომადგენლობითი შერჩევის საფუძველზე, ქვეყნის სრულწლოვან მოსახლეობას შორის ჩატარდა (ოკუპირებული ტერიტორიების გამოკლებით).
საშუალო ცდომილების ზღვარი კი +/- 1.1%-ია. კვლევისას, რესპონდენტები მარტივი შემთხვევითი შერჩევის გზით - შემთხვევით ნომერზე დარეკვის მეთოდით შეირჩნენ. ინტერვიუები ჩატარდა ქართულ, აზერბაიჯანულ, სომხურ და რუსულ ენებზე. კვლევა საქართველოს მთლიანი მოსახლეობის წარმომადგენლობითია (ოკუპირებული ტერიტორიების გამოკლებით). გარდა ამისა, კვლევა წარმომადგენლობითია თბილისის, ურბანული და სოფლის ტიპის დასახლებებისთვის.