სვანეთსა და ყაზბეგში შექმნილი ეპიდემიოლოგიური ვითარებიდან გამომდინარე, სწავლის დაწყება-არდაწყების საკითხი კვლავ აქტუალური გახდა. აღნიშნულ საკითხზე კომენტარის გაკეთება საქართველოს პრემიერ-მინისტრ, გიორგი გახარიასაც მოუწია, რომლის განცხადებითაც, სწავლის გადადების წინაპირობა არ არსებობს.
„დღეის მდგომარეობით, არანირი პირობა არ არსებობს, რომ სწავლა გადაიდოს და 15 სექტემბრიდან ბავშვებმა საკლასო ოთახებში არ დაიწყონ განათლების მიღება. დღეს ასეთი მოცემულობა არ არსებობს“, - განაცხადა პრემიერმა.
პრემიერის პოზიტიური პოზიცისგან განსხვავებულია, ჯანდაცვის მინისტრ ეკატერინე დგებუაძის მოლოდინი. როგორც ეკატერინე ტიკარაძემ რამდენიმე საათით ადრე განაცხადა, სწავლის გადადება მოქალაქეების ქცევაზეა დამოკიდებული და გადადების რისკი შეიძლება გაჩნდეს. სწავლა საკლასო ოთახებში 15 სექტემბერს ჩვეულ რეჟიმში დაიწყება - ასეთი იყო განათლების მინისტრ მიხეილ ჩხენკელის გასულ კვირას, საკურორტო ზონებში ეპიდსიტუაციის გაუარესებამდე გაკეთებული განცხადება.