„გიშვებთ სკოლიდან, მოუფერებლად, ჩაუხუტებლად, თუმცა გულიდან წამოსული ლოცვით“-ბოლნისის N1 სკოლის დირექტორი მე-12 კლასელებს სკოლის დამთავრებას ულოცავს
სულხან-საბა ორბელიანის სახელობის ბოლნისის N1 საჯარო სკოლის დირექტორი ირმა წაქაძე მე-12 კლასელებს სკოლის დამთავრებას ულოცავს.
„ძვირფასო მეთორმეტეკლასელებო!
დღეს, ბოლო ზარი უნდა დარეკილიყო თქვენთვის...უნდა დარეკილიყო... მაგრამ, არ დაირეკება! უჩვეულო სიჩუმეს მოუცავს სკოლის შენობა: ცარიელი ეზო, დერეფნები, საკლასო ოთახები... არადა ამ დღეს, საოცარი სიხარული სუფევდა მთელ სკოლაში, ერთნაირად უხაროდა დიდსა თუ პატარას, მასწავლებელსა თუ მოსწავლეს...სავსე იყო სკოლის ეზო ბავშვებით, ირგვლივ მხოლოდ ღიმილი, სითბო და სიყვარული იგრძნობოდა...იყო, სამახსოვრო სურათების გადაღება და ტრადიციულად, თეთრ
ქათქათა პერანგებსა და წინსაფრებზე, გამოსამშვიდობებელი დალოცვებისა თუ სურვილების წარწერები... „ფლეშმობი“ თუ ცაში აფრენილი ფერად-ფერადი ბუშტები...შემდეგ კი, სკოლის სააქტო დარბაზში, სცენიდან წამოსული უამრავი, თბილი სიტყვა და მადლიერება მასწავლებლებისადმი, მოგონებები და სიხარულის ცრემლები... მათი თვალით დანახული, გაშარჟებული დირექტორი თუ მოადგილე, კლასის დამრიგებელი თუ საგნის მასწავლებლები...კურიოზების გახსენება და ალალი, სულიდან წამოსული გულიანი სიცილი...იყო დღე, რომელსაც ერთნაირი დოზით თან
ახლდა სიხარულიც და გულისწყვეტაც...დიახ იყო... წელს კი,აღარ არის!
სასწავლო წლის დასაწყისში, ვერავინ იფიქრებდა ასეთ დასასრულს... თქვენ კი, სექტემბრიდანვე ფიქრობდით, თუ როგორი „ბოლო ზარი“ გექნებოდათ...ამბობდით, რომ ყველაზე საუკეთესო, რაც კი მეთორმეტე კლასელებს ჰქონიათ. ამბიცია გქონდათ, მაგრამ არც თუ უსაფუძვლო...მართლა, საოცრად კარგი გამოშვება ხართ, არამარტო გარეგნობით, არამედ განათლებითა და აზროვნებით... ბევრჯერ გისახელებიათ სკოლა კონკურსებსა თუ ღონისძიებებში...გამორჩეულები იყავით ყველგან და ყველაფერში...ამას ციფრებიც ადასტურებენ: 7 ოქროს და 2 ვერცხლის მედალოსანი. ვიცი, კვლავაც ბევრჯერ ასახელებთ თქვენს მშობლიურ სკოლას... არვინ ელოდა ასეთ დასასრულს, მაგრამ დარწმუნებული ვარ, ეს ახლის, ბევრად მბრწყინავის და კაშკაშა სინათლის დასაწყისია თქვენს ცხოვრებაში.