ამ წუთებში, განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროში ეროვნული ინტელექტ-ჩემპიონატ „ეტალონის“ შუალედურ-ფინალური კონკურსი მიმდინარეობს.
კონკურსში მონაწილეობს მეორე პერიოდის (2018 წლის სექტემბერი-დეკემბერი) 21 გამარჯვებული მოსწავლე იმ მუნიციპალიტეტებიდან, სადაც ამ პერიოდში ჩატარდა ჩემპიონატის ორივე ეტაპი (პირველი ეტაპი - ტესტირებები სკოლებში და მეორე ეტაპი - პირველი ეტაპის ყველაზე მაღალქულიანი მოსწავლეების მონაწილეობით კონკურსები თითოეულ მუნიციპალიტეტში ცალ-ცალკე).
საშემოდგომო შუალედურ-ფინალური კონკურსის მონაწილეები ზაფხულის ფინალურ სეზონზე მიიღებენ მონაწილეობას.
ღონისძიების დაწყებამდე ემოციებს ვერ მალავდნენ მოსწავლეები:
ანა ავაქაშვილი, მოსწავლე თელავიდან: „რაიონში გამარჯვებას ნამდვილად არ ველოდი, ჩემთვის ძალიან სასიხარულო იყო. მინდა გამარჯვება, მაგრამ არ ვიცი რამდენად მოვახერხებ. სხვა მონაწილეებს ვუსურვებ, რომ ბევრი ისწავლონ და ბევრი იკითხონ და იყვნენ განათლებულები“.
მარიამ სირბილაძე, მოსწავლე ქუთაისიდან: „წარმატებას ველოდები, მაგრამ ასი პროცენტით დარწმუნებული არ ვარ. მომზადებული ვარ. ვეცდები, რომ კარგი შედეგი დავდო. ყველა მონაწილეს წარმატებას ვუსურვებ“.
საბა სამუშია, მოსწავლე აბაშიდან: „ძალიან პესიმისტურ განწყობაზე ვიყავი პირველ ტურში, რომ მივიღე მონაწილეობა, მაგრამ გამარჯვების მერე უფლება აღარ მაქვს პესიმისტურ განწყობაზე ვიყო. იმდენად საოცარი ბავშვები არიან დღეს ჩემთან ერთად, რომ იმათი წარმატებაც ისე გამიხარდება, როგორც ჩემი“.