საფრანგეთის პარლამენტმა დაამტკიცა კანონპროექტი, რომლითაც ახალი სასწავლო წლიდან სკოლებში მობილური ტელეფონითა და სხვა ელექტრონული მოწყობილობებით სარგლებლობა იკრძალება.
კანონის თანახმად, მობილური ტელეფონის გამოყენება მხოლოდ გადაუდებელი შემთხვევის დროს იქნება შესაძლებელი. პორტატული კომპიუტერები და პლანშეტები კი მხოლოდ საგანმანათლებლო მიზნით იქნება დაშვებული. ამას თითოეული სკოლა საჭიროების მიხედვით თავად გადაწყვეტს.
საფრანგეთის განათლების სამინისტროს წარმომადგენლების აზრით, ახალი წესი სკოლებში დისციპლინის საკითხის მოგავრებას შეუწყობს ხელს და ცოდნის მიღების დროს მოსწავლეებს ყურადღების კონცენტრირებაში დაეხმარება.
აღსანიშნავია, რომ ფრანგ მოსწავლეებს მობილური ტელეფონების გაკვეთილზე გამოყენების უფლება აქამდეც არ ჰქონდათ. ახალი აკრძალვა შესვენებებს, ლანჩსა და სკოლაში გატარებულ დამატებით საათებს შეეხება.
როგორც საგანმანათლებლო დაწესებულებებში განმარტავენ, მოსწავლეები შესვენების დროს სკოლის ეზოში განტვირთვის ნაცვლად, საკუთარ მობილურ ტელეფონებს უთმობენ დროს.
ტელეფონების აკრძალვა საფრანგეთის პრეზიდენტის ემანუელ მაკრონის წინასაარჩევნო კამპანიის ნაწილი იყო. მიზეზი კი, მოზარდების სმარტფონებისადმი დამოკიდებულება გახდა.