ვაჟა-ფშაველას სახელობის ქალაქ რუსთავის N23 საჯარო სკოლის დირექტორის - მზია კიწმარიშილის ხედვით, მოსწავლის განვითარებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ სკოლაში იყოს ხარისხიანი განათლება, სწორი სასწავლო გარემო და კვალიფიციური მასწავლებლები.
მისი თქმით, თანამედროვე სკოლა უნდა იყოს სივრცე, სადაც სწავლება მოსწავლის ჩართულობაზეა ორიენტირებული, ბულინგის პრევენცია - პრიორიტეტი, ხოლო წესები მკაფიო და ყველასთვის გასაგებია. ამასთან, მასწავლებელი არ არის მხოლოდ ცოდნის გამზიარებელი - ის მენტორია, რომელიც ბავშვს თავდაჯერებულობასა და დამოუკიდებლობას ასწავლის.
etaloni.ge-ს ბლიც-კითხვებს ვაჟა-ფშაველას სახელობის ქალაქ რუსთავის N23 საჯარო სკოლის დირექტორი მზია კიწმარიშილი პასუხობს.
-ხარისხიანი განათლება და სწორი სასწავლო გარემო, კვალიფიციური მასწავლებლები. მოსწავლის ჩართულობაზე ორიენტირებული სწავლება. ბულინგის პრევენცია, მკაფიო წესები, რეაგირება და მხარდაჭერა.
მოსწავლისთვის მასწავლებელი უნდა იყოს მენტორი, რომელიც ბავშვში ავითარებს თვითდაჯერებას, დამოუკიდებლობას, გადაწყვეტილების მიღების უნარს.
-როგორია სწავლების ხარისხი, მოსწავლეთა აკადემიური შედეგები, პრობლემის გადაჭრის უნარი და ჩართულობა აქტივობებსა და პროექტებში.
მასწავლებელთა პროფესიული ზრდით, ტრენინგებში მონაწილეობით და პოზიტიური სოციალური გარემოთი, მშობლებთან თანამშრომლობით.
-კოლექტივის თანადგომა საჭიროა, რადგან...
-ქმნის უსაფრთხო, მეგობრულ და მოტივირებულ გარემოს, სადაც ადამიანი უკეთ მუშაობს, უკეთ სწავლობს და სტრესს უფრო მარტივად უმკლავდება.
-სკოლაში ყველაზე ფასეული ჩემთვის არის...
-მოსწავლეთა განვითარება, ინტერესის გაღვივება, ის, რომ საკუთარ შესაძლებლობებში დარწმუნდნენ და მათი წარმატება.
სკოლამ აღზარდოს სამშობლოზე შეყვარებული, მისი ფასეულობების დამცველი, ერთგული თაობა.
-ჩვენი შრომა შედეგიანია. ბავშვმა განვითარების სწორი გზა და მიმართულება აირჩა. მასწავლებლის როლის მნიშვნელობა ამ დროს ყველაზე რეალურად ჩანს. შედეგად უფრო დიდი ენერგია და პასუხისმგებლობა მაქვს მისი მხარდაჭერისთვის. სწავლება საერთო საქმედ იქცევა, სადაც ორივე მხარე - სკოლა და ოჯახი ერთ მიზანს ემსახურება.
-რთულ სიტუაციებში სამართლიანობის შენარჩუნება ნიშნავს...
-ყველასადმი თანასწორ მიდგომას, პირადი ემოციებისგან გათავისუფლებას და გადაწყვეტილების მიღებას ობიექტურად, ფაქტებზე დაყრდნობით.
-მომავალში ვისურვებდი, რომ ჩვენი სკოლა იყოს ადგილი, სადაც...
-ყველა მოსწავლე თავს დაცულად, მნიშვნელოვან ადამიანად და განვითარების შეუზღუდავი შესაძლებლობის მქონედ იგრძნობს თავს.
და სადაც მასწავლებელი იქნება ავტორიტეტი, მისაბაძ პიროვნება მოსწავლისა და მისი ოჯახისთვის.