სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო მაჩხაანის საჯარო სკოლაში სასწავლო პროცესი გაჯერებულია მრავალფეროვანი ღონისძიებებით, რაც მოსწავლეთა მრავალმხრივ განვითარებას ემსახურება.
მათ შორის აღსანიშნავია, შთამბეჭდავი ლიტერატურული ღონიძიება, რომლითაც პოეტთა მეფის - გაკალტიონ ტაბიძის დაბადების დღე აღინიშნა.
ელვარე და ოქროსფერი ნოემბერი, ის თვეა როცა ბგერების ღმერთის დაბადების დღეს ვზეიმობთ. ამ ბედნიერ დღეს მიეძღვნა ლიტერატურულ-მუსიკალური კომპოზიცია ქვემო მაჩხაანის საჯარო სკოლაში.
ღონისძიება მეტად საიტერესოდ წარიმართა, მოსწავლეებმა დიდი პოეტის შემოქმედებას ხოტბა შეასხეს და მისი უკვდავი ლექსები მხატვრულად წაიკითხეს.
ექვსმა მე-6 კლასელმა მოსწავლემ, მშობლიური ენისა და ლიტერატურის მასწავლებელ მაია იასეშვილთან ერთად, აახმიანა გალაკტიონის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის ამსახველი სურათები და პოეტური შედევრები, აჟღერდა გალაკტიონის ლექსებზე შექმნილი სიმღერები.