მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის სტრატეგიის გეგმაში, რომელიც 2024-2027 წლებს მოიცავს ინკლუზიური განათლების ხელშეწყობის მიზნით იგეგმება, აქტივობები, რომელთა ამოცანაა, განათლების ხელმისაწვდომობისა და თანაბარი შესაძლებლობების შექმნის ხელშეწყობა სკოლამდელ და ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში.
მაღალმთიანი და ბარის შორეული სოფლების საჯარო სკოლების კვალიფიციური სპეციალური კონსულტანტ-მასწავლებლებით დაკომპლექტება;
ადრეული განათლების საფეხურზე დასაქმებული აღმზრდელების, სპეციალისტების, ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების საგნის მასწავლებლების, სპეციალური მასწავლებლების, ინკლუზიური განათლების დამხმარე სპეციალისტებისა და მულტიგუნდის წევრებისთვის ინკლუზიური განათლების მიმართულებით, პროფესიული განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, ინფორმაციულ/სასერტიფიკატო პროგრამების უზრუნველყოფა;
მშობლების ცნობიერების ამაღლება ინკლუზიურ განათლებაში და სსსმ მოსწავლეთა ინდივიდუალური კონსულტირება;
ცენტრის პროგრამების ბენეფიციართა პროფესიული მხარდაჭერა ინკლუზიურ განათლებაში;
სენსორული დარღვევების მქონე მოსწავლეთა სწავლების საკითხებზე ტრენინგ-პროგრამების განხორციელება მასწავლებლებისათვის, ინკლუზიური განათლების დამხარე სპეციალისტებისათვის, დაინტერესებული პირებისათვის;
საგანმანათლებლო ჟურნალის ,,ინკლუზიურ განათლება“ გამოცემა.