სენაკის მუნიციპალიტეტის სოფელ გეჯეთის საჯარო სკოლაში მნიშვნელოვანი თარიღები ყოველთვის გამორჩეულად აღინიშნება.
ამჯერად, მე-3 კლასში დედაენის დღესთან დაკავშირებით, ღონისძიება გაიმართა. აქტივობაში თითოეული მოსწავლე, პედაგოგ მარი სიხარულიძის ხელმძღვანელობით, დიდი მონდომებით, ინტერესითა და პასუხისმგებლობით ჩაერთო.
მათ მრავალფეროვანი ნამუშევრები მოამზადეს, შემოქმედებითი შესაძლებლობები გამოავლინეს, დრო ნაყოფიერად გაატარეს და ცოდნა ერთმანეთს გაუზიარეს.
„საქართველოს მთებში გაგაჩინა ზენამ, ხმათა ხავერდების და ღმერთების ენავ!“- სწორედ ეს სიტყვები გასდევდა ღონისძიებას.
შეგახსენებთ, რომ 1978 წლის 14 აპრილს კონსტიტუციაში სახელმწიფო ენის შესახებ ჩანაწერის ცვლილების წინააღმდეგ თბილისში სტუდენტური მანიფესტაციები დაიწყო. ცვლილების თანახმად, საქართველოს რესპუბლიკაში ქართული ენის, როგორც სახელმწიფო ენის სტატუსი უქმდებოდა. მანიფესტაციების შედეგად, ქართულ ენას სახელმწიფო ენის სტატუსი შეუნარჩუნდა. საბჭოთა კავშირის ხელისუფლებამ გააცნობიერა‚ რომ მხოლოდ ორი გამოსავალი იყო - სისხლისღვრა ან დათმობა და მოსკოვი იძულებული გახდა დაეთმო. ამ მოვლენების გამო 14 აპრილი დედაენის დღედ გამოცხადდა.