აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის ოკუპირებული ტერიტორიიდან (ზემო აფხაზეთი) იძულებით გადაადგილებულ პირთა – დევნილთა სოციალური დაცვის მიზნით ერთჯერადი დახმარების გაცემის წესი დამტკიცდა.
2024 წლის დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ ზემო აფხაზეთიდან დევნილი, ამჟამად უმუშევარი ან პენსიონერი პედაგოგებისთვის გათვალისწინებულია 250 ლარიანი ერთჯერადი დახმარება.
თანხის მისაღებად პირმა უნდა წარადგინოს:
• პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა (ასლი);
• დევნილის მოწმობა (ასლი);
• ცნობა – საქართველოს შემოსავლების სამსახურიდან, იმის შესახებ რომ განმცხადებელი, განცხადების წარდგენის თარიღიდან უკანასკნელი 6 (ექვსი) თვის განმავლობაში, არ იყო ნებისმიერი სახით გადასახადის გადამხდელი;
• ცნობა ზემო აფხაზეთის საგანმანათლებლო რესურსცენტრიდან პედაგოგიური მოღვაწეობის შესახებ;
• ცნობა საბანკო რეკვიზიტების შესახებ.
„ერთჯერადი დახმარების მისაღებად განცხადებების მიღება წარმოებს წარმომადგენლობის იურიდიულ მისამართზე. განცხადებების რეგისტრაცია ხდება შესაბამის სარეგისტრაციო ჟურნალში, რომელშიც მითითებული უნდა იქნეს: განცხადების რიგითი ნომერი და შემოსვლის თარიღი, განმცხადებლის გვარი, სახელი და პირადი ნომერი, მუდმივი საცხოვრებელი ადგილი, დროებითი მისამართი, შესაბამისი კატეგორია, საკონტაქტო ტელეფონი. ჟურნალი უნდა იყოს ტიპოგრაფიულად დაბეჭდილი, დანომრილი და ყდაში ჩასმული“, - აღნიშნულია დოკუმენტში.