„მასწავლებელმა უნდა შეისწავლოს თითოეული მოსწავლე მათი შესაძლებლობებით“ - ხათუნა სილაგაძე, აფხაზეთის N2 საჯარო სკოლის პედაგოგი
16-10-2023
აფხაზეთის N2 საჯარო სკოლის პედაგოგი ხათუნა სილაგაძე წინსვლაზე, გამოწვევების დაძლევასა და ხარისხიანი სასწავლო პროცესის წარმართვაზეა ორიენტირებული. როგორც თავად გვიყვება, მასწავლებლებმა საკუთარ თავზე ბევრი უნდა იმუშაოს იმისთვის, რომ გახდეს პროფესიონალი, მოსწვალეებს საგანი შეაყვაროს და განათლებული თაობა აღზარდოს.
Etaloni.ge გთავაზობთ ბლიც-ინტერვიუს პედაგოგ ხათუნა სილაგაძესთან:
- რომ, ორმხრივი ძალისხმევით, მე და ჩემი მოსწავლეები დავძლევთ სასწავლო პროგრამას.
- მოსწავლის წინსვლა; შეაყვაროს საგანი... სკოლაში მიღებული ცოდნა მოსწავლემ გამოიყენოს ცხოვრებაში.
- ამისათვის მასწავლებელმა უნდა იმუშაოს თავთან, რაც შეიძლება ბევრი. მასწავლებელმა უნდა შეისწავლოს თითოეული მოსწავლე მათი შესაძლებლობებით... და, მხოლოდ ამისდა მიხედვით მისცეს დავალებები.
- მეტი პასუხისმგებლობით მოეკიდონ მათზე დაკისრებულ ვალდებულებებს.
- სიახლე, რომლის დანერგვასაც განათლების სისტემაში ვისურვებდი...
- დააბრუნონ გამოცდები; მკაცრად შემოწმდეს მოსწავლის გაცდენები; ყველა მოსწავლემ მაქსიმალურად დაძლიოს სასწავლო პროგრამა; შეიძლებოდეს მოსწავლის დატოვება კლასში, თუ ის ვერ დაძლევს პროგრამას.