ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ (ECHR) სამშაბათს დაადგინა, რომ 2017 წელს ტერორისტულ დანაშაულებში მსჯავრდებული თურქი მასწავლებლის, იუქსელ იანჩილკაიას უფლებები დაირღვა, რადგან მის წინააღმდეგ აღძრული საქმე ძირითადად დაშიფრული შეტყობინებების აპლიკაციის (ByLock) სავარაუდო გამოყენებას ეყრდნობოდა.
სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებით, თურქი მასწავლებლის უფლებები სამი სხვადასხვა მუხლით დაირღვა: მე-6 მუხლი (სამართლიანი სასამართლოს უფლება), მე-7 მუხლი (არავითარი სასჯელი კანონის გარეშე) და მე-11 მუხლი (შეკრებისა და გაერთიანების უფლება).
ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ თურქეთს დაავალა მასწავლებელს 15,000 ევრო გადაუხადოს.
ყოფილი მასწავლებელი ფეტულა გიულენის ორგანიზაცია “ფეტოს” სავარაუდო წევრობის გამო 2016 წელს დააკავეს. თურქეთის მთავრობას მიაჩნია, რომ 2016 წლის 15 ივლისის წარუმატებელი პუტჩის ორგანიზატორი “ფეტოს” დამფუძნებელი ფეტულა გიულენი იყო. აპლიკაცია ByLock-ით კი მხოლოდ მისი ორგანიზაციის წევრები სარგებლობდნენ.