საჯარო სკოლის დირექტორობის მსურველთა სერტიფიცირების პროცესის პირველი ეტაპი – ტესტირება 17:00 დასრულდა. განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინფორმაციით სერტიფიცირებაზე რეგისტრაცია 3 205 დირექტორობის მსურველმა გაიარა, ადგილზე კი 1839 აპლიკანტი გამოცხადდა.
ტესტირების ხანგრძლივობა 5 საათს შეადგენდა, ხოლო მხედველობის პრობლემის მქონე დირექტორობის მსურველებს, შესაბამისი განაცხადისა და სამედიცინო დასკვნის წარდგენის საფუძველზე, დამატებით კიდევ 30 წუთი მიეცათ.
აპლიკანტები ტესტირების შედეგების გაგებას განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ვებგვერდისა https://emis.ge/ და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ვებგვერდის https://directors.mes.gov.ge/ მეშვეობით რეგისტრაციის დროს მინიჭებული უნიკალური კოდის მითითებით შეძლებენ.
დირექტორობს გამოცდას ტესტირებიდან გამოსული აპლიკანტები აფასებენ - „12 წელია მანდატური ვარ და ჩემთვის, არაკომპეტენტური პირისთვის, არც ისე რთული იყო“
„ასპარეზს ახალგაზრდებს ვუთმობ, თუმცა გამოცდაზე გასვლა ჩემი პასუხისმგებლობა მგონია, რადგან 40 წელია სკოლის დირექტორი ვარ“ -აპლიკანტები ტესტირებიდან