ქარელის მუნიციპალიტეტის 2023 წლის ბიუჯეტში დეტალურადაა გაწერილი, რა მიმართულებით შეიძლება შეეხოს რეფორმა სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებებს.
„მუნიციპალიტეტის სკოლამდელი სააღმზრდელო მიმართულებები სრულ თანხვედრაში იქნება სახელმწიფოს მიერ დაგეგმილ რეფორმებთან, ასევე სკოლამდელი სააღმზრდელო დაწესებულებები რეფორმირდება სკოლამდელი განათლების დაწესებულებებად; დაიწყება განათლების ხარისხის ერთიანი სახელმწიფო სტანდარტების დანერგვა“, - აღნიშნულია დოკუმენტში,, რომელიც უკვე ძალაშია.
ცნობილია ისიც, რომ გაძლიერდება სტანდარტის შესრულების კონტროლი, ხოლო აღმზრდელ-პედაგოგების ახალი პროფესიული სტანდარტის შესაბამისად, ამოქმედდება კადრების მომზადება-გადამზადების სისტემა, რაც ხელს შეუწყობს ახალგაზრდა კვალიფიციური კადრების მოზიდვას.
ამჟამად, მუნიციპალიტეტში სულ 1500 სკოლამდელი ასაკის ბავშვია რეგისტრირებულ; მოქმედებს 24 საბავშვო ბაღი, რომელთა ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს ა(ა)იპ „სკოლამდელი და სკოლის გარეშე სააღმზრდელო დაწესებულებების ქარელის მუნიციპალიტეტის გაერთიანება", სკოლამდელ დაწესებულებებში კი დასაქმებულია 351 თანამშრომელი, მათ შორის 68 აღმზრდელი და 68 თანაშემწე.